UNG POLITIK. GT intervjuar den unga gotlandsbänken i riksdagen: Moderaternas Jesper Skalberg Karlsson, 24 och Socialdemokraternas David Lindvall, 23. "Det finns en ömsesidig respekt" säger Lindvall, som vikarierar för föräldralediga Hanna Westerén. "Även om jag inte stöder hans parti vill jag att det går bra för David som person" säger Skalberg Karlsson.
SPREJ. En klottervåg råder i Visby och sanerarna har fullt upp. För någon vecka sedan hade en räd gjorts längs Adelsgatan och ner mot hamnen. "De ger sig på allt, elskåp, vägskyltar, husfasader" säger saneraren Petter Thomsson.
GOOGLARSJUKA. På Gotland går det snabbt att få en läkartid jämfört med i övriga landet. Gotland klarar sig bra också när det gäller väntetider till akuten, även om de blivit längre de senaste åren. Ökningen beror delvis på att patienter har mindre tålamod och tillgången till information på nätet gör att folk blir mer observanta på sjukdomar, enligt Charlotte Kaviani, tf chef på akuten.
BISKOPSVAL. Två kandidater återstår i kampen om att bli biskop i Visby stift: Louise Linder och Thomas Petersson.
NY FÖRSKOLA. Törnekvior förskola på A7 i Visby invigs av Lisbeth Bokelund och Tommy Gardell från Region Gotland. Men det är förskolans barn som klipper banden.
HUVUDVÄRK. En kollision med lagkamraten Markus Kinijärvi slutade i kraftig hjärnskakning och huvudvärk från helvetet. Sex veckor senare är Visby Romas Adam Rachidi klar för comeback när Nybro kommer på besök i Allettan södra. Det hjälper föga, Nybro vinner klart, 4–0.
SCENCOMEBACK. Dags för premiär på Länsteatern för föreställningen "Mina drömmars land – en show om Mi och Di" skriven av Marie Nilsson Lind, det första hon gör efter syster Josefins bortgång knappt två åt tidigare. I en enda längre intervju med mig säger hon "Jag längtar efter att bli fri, att se möjligheter, att släppa sorgen och skulden och plikten och uppväxten och skit...att bara bli fri".
KALLA FALL. Vi är närmare en lösning än någonsin" säger Mats Pettersson från Polisens särskilda grupp för kalla fall. Han besöker Visby för att än en gång gå igenom utredningen av mordet på hotellreceptionisten Christina Olofson luciahelgen 1996.
SEGERSKUMPA. Hela Hemse ishall gungar och bubblet sprutar när Sudrets HC inför 508 personer besegrar åländska IFK Mariehamn med 10-2 och därmed blir klart för spel i division 2. Sudrets mål av Daniel Blomqvist, 3, Martin Jacobsson 2, Arvid Larsson, Alexander Nilsson, Andreas Blomqvist, Pontus Björklund och Jonas Pettersson.