Gruppen Glimra släppte tillsammans sitt första album 2013 och har sedan dess fortsatt att producera musik tillsammans. Trion som består av Annelie Roswall, Bittis Jakobsson och Annika Fehling, har de senaste åren fått vänta otåligt på nästa tillfälle att få åka ut på turné. Nu är det äntligen dags.
– Vi har bara fått göra någon enstaka spelning i och med pandemin. Men det har inte varit samma sak såklart, säger Annika Fehling.
Den stundande sommarturnén tar inte bara plats på Gotland. Sedan tidigare har gruppen besökt Stockholm och Helsingborg och efter de fyra spelningarna på Gotland fortsätter turnén till Lund. Med sig har trion ett gäng nya ansikten.
– Vi har med oss ett band som vi inte har haft förut. De är så fantastiskt duktiga och vi har väldigt kul ihop. Det blir så mycket nya sätt man kan göra och färga musiken på, säger Annelie Roswall.
– Det är så mycket idéer som dyker upp, fyller Bittis Jakobsson i.
De platser som Glimra kommer att besöka under Gotlandsturnén är Bläse Kalklada i Lärbro den 21 juli, Dalhems kyrka den 23 juli, S:t Nicolai ruin i Visby den 24 juli och avslutas den 27 juli på Närsakar scen i När.
– Vi har verkligen valt ställen som vi tycker om, säger Bittis Jakobsson, och Annika Fehling fortsätter:
– Det är vackra platser, lite suggestiva. Det blir väldigt speciellt och specifikt eftersom vi själva valt platserna, och vi gör showen utefter det.
Gruppen är även aktuella med sin nya singel ”Det lilla livet”, skriven av den flerfaldiga grammisvinnaren Peter LeMarc, som gruppen jobbat med vid ett tillfälle förut.
– Han har skrivit låten så har vi spelat in den. När vi har skickat vår inspelning till honom så har vi fått så fina ord tillbaka. Det värmer väldigt mycket eftersom han är en kultfigur som har gjort så mycket bra musik, säger Annelie Roswall.
Låten i sig handlar om att se de små sakerna i livet. Att verkligen ta vara på det livet har att erbjuda.
– Den är väldigt stark. En påminnelse om att inte bråka om små saker och ta vara på det som är viktigt, säger Bittis Jakobsson.
– Låten handlar också om att leva, så det är mycket glädje i den också, tillägger Annelie Roswall.
För de som väljer att gästa någon av turnéns stopp, så kan man förvänta sig mycket glädje och värme.
– Vi tycker att det här är så otroligt roligt. Det är väldigt mycket kärlek, säger Bittis Jakobsson.