”Öppna din dörr”, ”Du får göra som du vill”, ”Under ytan”, ”Vågorna”, ”Dina färger var blå”, ”Hos dig är jag underbar” – Tommy Nilsson, Patrik Isaksson och Uno Svenningsson kommer till Gotland med en lång lista av hitlåtar. På tisdag uppträder de i S:t Nicolai ruin i Visby.
Trion turnerar just nu Sverige med turnén som kallas ”Sommar Sverige”. Varje kväll bjuds publiken på välbekanta låtar som artisterna har släppt under karriärerna.
– Vi bestämde att vi gör det tillsammans som ett band. Så jag sjunger på Tommys låtar, spelar elgitarr på det mesta, jag tror jag bara går av scenen några gånger. Det blir lite som att man vill vara bättre än varandra på scen, säger Patrik Isaksson.
Han beskriver samarbetet som ett mini-”Så mycket bättre”:
– Det blir så när man kommer tillsammans. Vi sjunger någon vers på varandras låtar, och jag vill ju sätta min tolkning, säger artisten som släppte debutalbumet ”När verkligheten tränger sig på” 1999.
Patrik Isaksson talar varmt om Gotland som han har besökt många gånger tidigare, både som artist och som privatperson.
– Jag älskar allt som är gammalt, och i Visby är det ju smällfullt med gammalt att se. Gotland är fruktansvärt vackert och det är som att komma utomlands, säger artisten.
Publiken kan vänta sig skratt och bra sång på ”nostalgikvällen”, som han kallar den.
– Vi är tre killar som kommer göra det somrigt och härligt. Och när det kommer till låtlistan tror jag bara att Tomas Ledin kan slå oss på fingrarna, säger Patrik Isaksson.