200-årig hovkapell- mästare lämnar ön
Nu lämnar en 200-årig hovkapellmästare Gotland tillsammans med syskonen Tomas och Irmgard Mehler. Friedrich Mehler är gemensam nämnare för trion bestående av hans sonson Tomas och dotter Irmgard samt ett porträtt av hans farmorsfar hovkapellmästaren Ignaz Lachner. Friedrich Mehler var barnbarns barn till Ignaz Lachner från Bayern i Tyskland. Nu skänker släkten Mehler inte bara målningen utan också Lachner-noter i original till Lachnermuseet i den tyska staden Rain. Där hölls i lördags en minneskonsert till 200-årsminnet av Ignaz Lachner.
Också detta evenemang finns omskrivet i tidningen, "thorsdagen den 26 juli 1860 med benäget biträde af Directör Söhrling och Kong. Kammarmusikus Söderman gifver undertecknad fredagen den 27 dennes i Oscarssalen en Musikalisk Soirée enligt följande program...". På repertoaren stod bland annat "Romancce ur op. Loreley" av I Lachner och en transkription över en Böhmisk folkvisa av Tedesco, utförd av Julie Lachner.
- Min farfar Friedrich Mehler föddes 1996. Det var året efter Ignaz Lachner dog, så de två träffades aldrig. Däremot ärvde min farfar för cirka 100 år sedan ett porträtt av Ignaz Lachner och tavlan har funnits på Gotland sedan 1922. En detalj värd att notera är att Friedrich Mehler, utan att ha haft en aning om det, en tid 1921 när han kom till ön för att undervisa Josef Lundahl, bodde i samma hus på Själsö där hans farmorsfar och farmor bott 60 år tidigare, berättar Tomas Mehler.
Som kompositör skrev Ignaz Lachner bland annat kröningsmusiken till Karl XV då denne kröntes tillsammans med sin drottning den 31 maj 1860. Under besöket på Gotland konserterade Lachners musikaliska vänner bland annat i S:t Nicolaus och vid en sådan konset fanns kungens syster prinsessan Eugenie med i publiken.
- Porträttet av Ignaz Lachner, jämte originalnoter, blir ett välkommet tillskott till Lachnermuseet i Rain. Original från honom är en bristvara i museet, eftersom samlingar med sådana original försvann under bombningarna av staden Dresden i under andra världskriget, förklarar Tomas Mehler.
Vid firandet av Ignaz Lachners 200-årsdag i lördags i Rain am Lech fanns på plats Irmgard Mehler-Pettersson, dotter till Friedrich Mehler, hennes dotter Eva Hultman samt Tomas Mehler, son till Irmgards bror Wolfgang och sonson till Friedrich Mehler.
Vid konserten i das Lachnerhaus framträdde tre systrar i rakt nedstigande led till Ignaz Lachner
- Musikaliteten går igen i släkten och har hängt med genom generationerna., Ignaz Lachner och hans kända musikaliska bröder härstammar från en Anton Lachner vars alla barn fick en musikalisk skolning. Av ättlingarna i nedstigande led bär många på en musikalitet, säger Tomas Mehler.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!