Det blev fjärde gången gillt för Bengtzing i lördagens Melodifestival. Hon har tävlat i schlagern tre gånger tidigare, och aldrig missat en finalplats. Nu tar "E det fel på mej" henne till Globen ännu än gång. Och för att komma så långt som möjligt i finalen tänker hon inte ändra något i sitt nummer. Det blir samma fartfyllda nummer med pyroteknik och energiska dansare. Och samma knallgula klänning.
- Jag kommer att köra på det jag känner mig trygg med. Och man ska komma ihåg att folk bara har sett mitt nummer en gång, då kan jag inte hålla på och ändra.
Att hon gått till final igen har hon själv svårt att ta in.
- Jag har inte fattat det än. Jag tror jag måste ta en stund och bara sitta ned och ta in det här, säger hon.
Inte heller Nicke Borg, som blev deltävlingens skräll och gör Bengtzing sällskap till Globen, tänker bjuda på några större överraskningar där.
- Jag har ju längtat efter att gå upp på scenen och få det att det ska sitta. Och det gjorde det i kväll. Jag kommer att leverera låten på det sätt den ska levereras på: hjärtligt och ärligt, säger han.
Nicke Borg kunde fira sin finalplats tillsammans med sin fru Jojo - hon var på plats i Malmö i egenskap av låtskrivare eftersom paret har skrivit "Leaving home" tillsammans. Natten mot söndag firade de tillsammans på efterfesten.
- Det är en sådan glädjechock. Jag är så otroligt glad att alla människor tyckte att det här var så bra, säger Jojo Borg Larsson.
Kommande lördag är det dags för Andra chansen i Sundsvall, dit Malmö skickade Linda Pritchard och tjejgruppen Love Generation.