Bilder ur ett annat liv

Kultur och Nöje2007-06-07 00:00
- Jag vill visa att det finns möjligheter, att det går att leva utan att ha ett jobb som man inte trivs med, att man kan leva billigt och göra det man vill. Och att många lever så.

Med sin fotoutställning vill Kristin Blinge väcka tankar och skapa diskussion om vår livsstil. Hon och kollegan Petter Törnberg har dels besökt ett kvarter i Barcelona och dels en by i Frankrike, "Collectif la vielle Valette", där ett trettiotal människor bor i ockuperade hus. De kallas "Squatters" och har tagit övergivna hus i besittning. Enligt lagen där får de bo kvar om de inte blivit utkörda inom 48 timmar, tills en eventuell ägare bevisar annat.

Utställningen visas till på måndag på Röda korsets "Kupan" i Visby. Ett bra ställe, enligt Kristin Blinge, eftersom det är en second handaffär som besöks av alla åldrar.

Fotograferna besökte nyligen Spanien och Frankrike under några veckor för att göra sitt slutprojekt på filmgymnasiet i Visby. Reskostnaden för de båda slutade på blygsamma 5 000 kronor. Då filmade de också och spelade in diskussioner, men det är enbart fotografierna, med intressanta texter om det som visas, som är med på utställningen.

Och visst väcker den tankar. Inte minst citat som "Mitt liv är mitt liv, sen fyller jag det med olika saker. Jag har inte ett arbetsliv och ett ledigt liv", som en av invånarna formulerar sitt val.

"Vi vänder oss mot samhällets struktur i dess helhet, och vi gör detta genom att inte delta", säger en annan.

I Barcelona bor en gotländsk tjej som kallas "Anna" bland människor av många nationaliteter och bakgrunder. De har en gemensam budget och en hel del mat och många saker hämtar de från containrar. "Containershoppar", som Kristin Blinge kallar det.

Efter erfarenheterna med projektarbetet säger Kristin att hon gärna skulle vilja prova det här livet.

Kanske är det så det blir när hon nu slutar sin utbildning och återvänder till västkusten, där hon hör hemma i Lysekil. Men hon hoppas också kunna ställa ut bilderna i Göteborg och har planer på att visa dem här igen under politikervecka i sommar. Det tycker hon är ett lämpligt forum eftersom hon vill visa på alternativ och ifrågasätta det som kan verka vara det självklara sättet att leva.

Bilderna visar på stor kreativitet, både hos fotograferna och de fotograferade. Ordnat kaos och gemenskap med små medel.

Mer visas på utställarnas hemsida, www.aarrrt.com.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!