Annika Fehlings koncept "Living room" är inne på sitt sjunde år och vid kommande onsdags nypremiär sker det i ny omgivning, eller snarare nygamla lokaler i Clarion hotels Vinterträdgård.
Carin Sjöberg, hotellchef sedan juni förra året, tog kontakt med Annika Fehling eftersom hon tycker det passar in i hotellets framtidssatsning att skapa en levande mötesplats.
Två kvällar är planerade under våren och den 6 april är det dags igen.
Emelie Bergbohm som numera samarbetar med Annika Fehling att skapa "Living room", dels i Visby och även på restaurang Gotland i Stockholm, kunde i går presentera nästa onsdags artister som ska bestå av en avdelning internationellt, en avdelning nationellt och en avdelning lokalt.
Nya låtar
Från Californien kommer The Edited Trio, som består av de garvade artisterna Mark Davies, Brett Perkins och David Zink. De väver samman sina sånger och backar upp varandra med röster och gitarrer, inte helt olikt Crosby, Stills & Nash en gång i tiden.
Och så kommer då albumaktuella Charlotte Berg, en gotlänning "i exil" som fortfarande talar gotländska, men som sjunger sin numera lättillgängliga pop på svenska.
Annika Fehling står den här gången för det lokala när hon kommer att presentera några nya låtar för sin publik.
Vardagskänsla
För att skapa vardagskänsla i lokalerna kommer hotellets vaktmästare Magnus Johansson att inreda lokalen på sitt speciella sätt, med scen och ljus.
Han kommer också att se till att hotellets flygel kommer mera i centrum och till användning denna kväll.