Christine Östergren visar examensarbetet "Passage"
Den i sammanhanget något dubiösa skylten möts besökaren av på Christine Östergrens utställning på Galleri 5 av.
Nu handlar det dock inte om hela utställningen utan om nedre rummet i utställningslokalen vid Wallérs plats. Entrén dit är avspärrad medelst två orangea band. I rummet dväljs verket "Uppburen platta".
Utställningen, "Passage", är Christine Östergrens magisterexamensarbete. Keramik handlar det om fördelade på fyra verk så utrymmet känns spatiöst och förutom det ovan nämnda "oåtkomliga" verket som får betraktas på distans går det bra att närstudera de tre övriga ur alla tänkbara positioner.
- Det viktiga är inte hur objekten kommer att se ut utan hur de kommer att upplevas, formulerar Christine Östergren sina intentioner.
Hon är 31 år, född och uppvuxen i Bro som hon dock lämnade som 16-åring för att börja estetisk-praktisk linje vid Fredrika Bremer-gymnasiet i Haninge. Efter det återvände hon till hemön för två års studier vid Konstskolan.
Sedan har Christine Östergren studerat vid Hantverkets folkhögskola i Leksand samt Konstfack, institutionen för keramik och glas, i Stockholm. Efter fem års studier där examinerades hon i våras och examensarbetet kan nu således beskådas på Galleri 5.
Hon ser sitt nu presenterade arbete "Passage" som en undersökning av passagens essens.
- Jag närmade mig ämnet från olika håll.
- Det första och mest självklara är passagen som en fysisk förbindelselänk som tar dig från en plats till en annan. En inte lika konkret utgångspunkt är resan (tid-rum) som passage. Upplevelse, erfarenhet och sinnestillstånd kan också ses som en form av passage. Utställningen pågår till 18 april.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!