Danskt på orgeldagarna

På onsdag är det dags för den första av året Gotlands Orgeldagar, den fem dagar långa orgelfestival som pågår mellan den 15 och 19 augusti.

Visby domkyrka. Utsikt från läktaren.

Visby domkyrka. Utsikt från läktaren.

Foto: Tobias Wallström

Kultur och Nöje2012-08-15 04:00

Liksom tidigare år bjuds ett spännande och variationsrikt program med orgelmässor och konserter samt en orgelsafari på ön.

Årets orgeltripp blir på lördag med start i Visby varifrån färden, i egna fordon, går norrut med stopp vid kyrkor med intressanta orglar.

Ciceron på färden är Jan H Börjesson från Göteborg, organist och sakkunnig i orglar, som i april var ansvarig för Orgel ´12, symposiet och festivalen med orgel i samspel som tema i Västerås.

Resplan och orgelpresentation sker i domkyrkan varifrån turen går via kyrkorna i Bro, Lärbro och Stenkyrka och en konsert i Bunge kyrka som slutmål med Johan Hammarström, organist från Västerås, vid orgeln

- Traditionellt under Gotlands orgeldagar behåller vi vänskapen med Danmark och danska organister, berättar Thomas Fors, kultursekreterare och administratör i domkyrkoförsamlingen.

Niels Rabölle, komponist och organist vid Sankt Markus kirke i Köpenhamn, inleder veckan på domkyrkans läktarorgel, byggd 1892, med både franskt och svenskt på programmet.

Han framför också egna variationer över ett recitativ med koppling till domkyrkan i Visby, samt "Förvandling" från 1973 av den danske organisten och komponisten Peter Möller som också tonsatt fler verk för Sankta Maria.

Torsdagen bjuder på en lunchkonsert med Jan H Börjesson som framför verk med belgisk-fransk proveniens från sent 1800- till tidigt 1900-tal, samt på kvällen en orgelmässa med komminister Jan Kenneth Johansson och Niels Rabölle som spelar två egna stycken samt ett av Arvo Pärt.

Vid fredagens lunchkonsert i domkyrkan fokuserar Tore Björn Larsen, organist och kantor vid Sanct Nicolai kirke i Svendborg, bland annat på tema "To be - or not be" med kompositioner av Buxtehude, Bach, Barber och Boëllmann samt tio små egna variationer för orgel.

I Roma kyrka på fredagskvällen lyfter Jan H Börjesson bland annat fram svenska tonsättare med Emil Sjögren, Otto Olsson och Johan Alfred Ahlström på programmet.


I dansk ton präglas söndagens orgelmässa i domkyrkan med domprost Mats Hermansson och komminister Jan-Kenneth Johansson som officianter samt Tore Björn Larsen vid orgeln.

För den avslutande konserten i domkyrkan på söndagskvällen är temat "På världsutställningen i Paris" med Johan Hammarström vid orgeln och César Franck och Charles-Marie Widor på spellistan.

Onsdag 15 augusti. Visby domkyrka klockan 19, konsert med Niels Rabölle

Torsdag 16 augusti. Visby domkyrka klockan 12, konsert med Jan H Börjesson. Klockan 19 orgelmässa med Niels Rabölle

Fredag 17 augusti. Visby domkyrka klockan 12, konsert med Tore Björn Larsen. Roma kyrka klockan 19, konsert med Jan H Börjesson

Lördag 18 augusti. Visby domkyrka klockan 14, föredrag med Claes Holmgren. Därefter orgelutflykt med egna fordon. Bunge kyrka klockan 19, konsert med Johan Hammarström

Söndag 19 augusti. Visby domkyrka klockan 11, orgelhögmässa med Tore Björn Larsen. Klockan 19, konsert med Johan Hammarström

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!