Eldsjälen bakom Fårös musik- och kulturvecka

Eldsjäl. Iréne Sjöberg Lundin är musiker, konstnär och kulturarrangör. Under kulturdagarna i Galleri svarta fåret bjuder hon in musiker och konstnärer. Foto: Joel Nilsson

Eldsjäl. Iréne Sjöberg Lundin är musiker, konstnär och kulturarrangör. Under kulturdagarna i Galleri svarta fåret bjuder hon in musiker och konstnärer. Foto: Joel Nilsson

Foto: Joel Nilsson

Kultur och Nöje2008-07-11 04:00
På söndag börjar "Liten kulturvecka" med etablerade artister på Galleri svarta fåret. Eldsjälen Iréne Sjöberg-Lundin står bakom satsningen.
-  Jag kan inte låta bli att göra sådant som gör livet mer levande, säger hon.
För andra året arrangerar musikern och konstnären Iréne Sjöberg-Lundin kulturdagar på Galleri svarta fåret på Fårö. Från söndag till lördag får besökarna ta del av klassisk och experimentell musik och uppträdanden framförda av en rad artister. Georg Riedel, Yvonne Lombard, cellisten Svante Henrysson, som spelat med band annat Yngwie Malmsteen och Elvis Costello är några av namnen.
Det är nära möten som Iréne Sjöberg-Lundin vill öppna för i de fyra små men stämningsfullt inredda rummen i utställningslokalen.
-  Min dröm är att människor ska komma hit, möta sitt liv och sig själv, säger hon.
Iréne Sjöberg Lundin som bor i Göteborg är själv mångsidigt kreativ, bland annat som musiker och konstnär.
I sitt jobb som kyrkomusiker och kulturansvarig i Svenska kyrkan i Mölndal har hon arrangerat en rad kreativa upplevelser för besökare, både i kyrkorummet och utanför.

Dit hör en kammarmusikserie i kyrkan och ett återkommande kulturarrangemang under namnet "Katakomberna", där författare, musiker och konstnärer uppträder i gamla industrilokaler i Kvarnbyn nära Göteborg. Frågor om etik och moral har på så sätt satts in i ett musikaliskt och konstnärligt sammanhang och getts form i modern dans, jazz, konstmusik och även musikinspirerat måleri, där hon själv målat till musik under gudtjänsterna.
Även inom bildkonsten arrangerar hon utställningar för andra konstnärer. Under sommaren på Galleri svarta fåret på Fårö, och resten av året i Göteborg på egna "hemmagalleriet" Galleri ikonst. Till hösten visar hon sina målningar i Västerortskyrkan i Vällingby, och då kommer hon också ut med en ny cd med egen och experimentell musik under namnet Inför Ikonen.
Kulturdagarna på Galleri svarta fåret blir ett tillfälle för inspiration, att prova nya vägar tillsammans med andra musiker och konstnärer, och att dela med sig till andra.
-  Det här är min livsluft. Eftersom jag känner så är jag övertygad om att det är fler än jag som tycker sådana här tillfällen berikar livet, förklarar hon.
"Liten kulturvecka" invigs på söndagskvällen. Då blir det performance med dansaren Helena Högberg och slagverkaren Sebastian Ring, som spelar på en traktor.
Grannarna ställer upp med traktor, och även förra året rullade tre sådana in på gårdsplanen och blev en del av invigningsföreställningen.
-  Att ha sådana grannar är en fullständig lycka, säger Iréne Sjöberg-Lundin.
Under hela veckan visar fotografen Noomi Riedel bilder från Färöarna, till musik av Rasmus Borg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!