Ett myllrande kollage av Erik

Konstnären. Erik Janson har ett förflutet som journalist och museivärd. "Mixat och maxat" på Galleri Sjaustru är hans första egna utställning. Foto: Rolf Jönsson

Konstnären. Erik Janson har ett förflutet som journalist och museivärd. "Mixat och maxat" på Galleri Sjaustru är hans första egna utställning. Foto: Rolf Jönsson

Foto: Rolf Jönsson

Kultur och Nöje2012-08-13 04:00

I Sjaustru, med utsikt över den obrutna horisontlinjen och det lilla fiskeläget, ligger Galleri Sjaustru - Gotlands kanske vackrast belägna lilla konstgalleri. I lördags hade Erik Janson vernissage för sin utställning "Mixat och maxat" på galleriet.

Det är Erik Jansons allra första egna utställning och han framstår som en mycket ödmjuk man.

- Det är inte så märkvärdigt det här. Jag vill inte bli för pretentiös och berätta för mycket om vad bilderna handlar om. Jag hoppas den som ser utställningen kommer på egna historier att berätta, säger han.

Erik Janson är pensionerad journalist och museivärd på Moderna museet i Stockholm. Sommartid bor han i Katthammarsvik.

Bilderna han ställer ut är kollage, myllrande och mångfacetterade. Det finns en finurlig och smittsam humor i många av hans bilder. Personligen fastnar jag särskilt för en man i anatomisk genomskärning som utropar ett rungande "Ja!" med förnöjsam min. Det kan hända att det beror på min kärlek till Monty Python och Terry Gilliams sinnesvidgande animationer.

Många av bilderna som Erik Janson använt till sina kollage har över 50 år på nacken. Här finns omslagsbilder från kioskdeckare och västernböcker, utklippta bilder ur annonser och kartböcker och allt möjligt annat. Bland de mer bisarra källorna finns en broschyr från 40-talet som varnar för manlig onani.

Finns det något gemensamt tema så kanske det är de oväntade mötena. Ett mullbärsblad från Botaniska trädgården tillsammans med en rysk ikon, till exempel.

I en avdelning av utställningen är en viss Sigge Ericsson huvudperson. Han vann OS-guld i skridsko 1956 och tycks ha förekommit väldigt ofta i veckotidningarna från den tiden.

I Erik Jansons kollage hamnar denne Sigge Ericsson i de mest skilda miljöer, bland annat Carl Larssons Sundborn. I en annan bild glider han upp framför ett lantligt par i en målning av den franske konstnären Millet.

- Det som är roligt med bilderna på Sigge är att han alltid befinner sig i rörelse, på väg någonstans, och då passar det bra att plocka in honom i olika sammanhang, säger Erik Janson.

Tidiga modernistiska konstnärer som Picasso, Braque och Matisse utvecklade på sin tid kollagetekniken till stor konst. Erik Jansson säger att han inte vill jämföra sig med sådana fixstjärnor, men hans bilder har tydliga referenser till konsthistorien. Och det är inte att undra på.

Som journalist skrev han mycket om konst och i sitt arbete som museivärd på Moderna museet hade han goda möjligheter att skaffa sig inspiration.

Spåren av hantverk är tydliga i Erik Jansons bilder. Han har satt ihop sina kollage med små medel och med sin egen fantasi som ledstjärna.

- Det är inte perfekt på något sätt och det ska det heller inte vara. Det ska synas att det är en människa som gjort det, säger han själv.

Utställningen i Galleri Sjaustru är öppen veckan ut, fram till den 17 augusti. Med den avslutas säsongen på galleriet som hållit öppet med olika utställningar sedan mitten av juni.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!