Eva Pettersson får Region Gotlands kulturpris 2011

- Jag trodde verkligen det handlade om att diskutera ett projektjobb, sa en hes och totalt överraskad Eva Pettersson som i går förmiddag var kallad till kultur- och fritidsförvaltningen.Väl på plats fick hon beskedet att hon utsetts till regionens kulturpristagare 2011.

Istället för en diskussion om ungdomars framtid och fritid blev det blommor och smörgåstårta samt beskedet att Eva Pettersson, Väskinde, utsetts till regionens kulturpristagare 2011.  Det är alltid lika roligt att få uppskattning och bekräftelse för det man gjort, var hennes spontana kommentar till priset.

Istället för en diskussion om ungdomars framtid och fritid blev det blommor och smörgåstårta samt beskedet att Eva Pettersson, Väskinde, utsetts till regionens kulturpristagare 2011. Det är alltid lika roligt att få uppskattning och bekräftelse för det man gjort, var hennes spontana kommentar till priset.

Foto:

Kultur och Nöje2011-11-16 04:00

Kultur- och fritidsnämnden gjorde i år precis som vanligt. När den alltid lika överraskade kulturpristagaren väl kommit på plats möts hon eller han av nämndens ordförande och det väntande mediauppbådet.

Janica Sörestedt överlämnade blommor och läste upp motiveringen till årets pristagare och sedan blev det dags för smörgåstårta innan ledamöterna fortsatte sitt möte.

Och så besked om var och när priset ska överlämnas - vid regionfullmäktiges decembermöte som i år infaller på måndag den 12 december.

Det var en helt enig nämnd som i år beslutade att ge Eva Pettersson, en av de förhandsnominerade, årets kulturpris.


Om man hjälps åt...
Eva Pettersson, du fick GT:s kulturpris 2007 och nu också regionens pris, vad betyder det för dig?

- Det är alltid lika roligt att få bekräftelse och uppskattning, det visar väl att jag påverkat folk runt omkring mig, säger hon.

Eva Pettersson som vanligtvis är full av kraft och gärna låter sin närkingska dialekt slå igenom, är denna dag betydligt beskedligare. En halsinfektion gör att hon tvingas att närmast viska fram sin uppskattning till ledamöterna i nämnden och till den samlade pressen.


50-tal uppsättningar
- Det betyder väl också att folk ställer upp på alla dumheter man hittar på.

- Som örebroare fick man lära sig att "det går aldrig", men det fungerar ju alltid om man hjälps åt, säger hon.

Vad är det då Eva Pettersson hittat på och som i går gav henne regionens kulturpris?

Hon startade amatörteatergruppen Wats för exakt 25 år sedan som idag också har en levande och aktiv ungdomsverksamhet och genom åren levererat ett 50-tal uppsättningar, allt från valborgsrevyer till musikaler och farser.


Gotlands främsta
Som ordförande i bygdegårdsföreningen har hon också utvecklat en medelmåttig bygdegård till Gotlands främsta som härom året utsågs till Årets Bygdegård i hela landet och hon är sedan många år styrelseledamot i Bygdegårdarnas riksorganisation.

Utöver alla ideella timmar med teater är hon dessutom yrkesverksam som verksamhetsutvecklare och kommunikatör på LRF, hon är bondmora och politiskt intresserad.

Hon personifierar folkrörelsearbetet när det är som bäst, anser många.


Barn och ungas fritid
- Egentligen tar arbetet för mycket tid från det ideella engagemanget, säger hon själv och erkänner att hon egentligen vill trappa ner på jobbet för att få mera tid för det kulturella arbetet.

- Att få igång barn och ungas fritid, att skapa kultur med bygdegården i fokus, det är nog det jag brinner mest för och därför var jag så glad att jag kallades till Lövsta för att få diskutera de här frågorna. Därför hade jag heller ingen tanke på att det gällde kulturpriset, säger Eva Pettersson.

Oavsett kulturpris eller inte, nästa år blir det som vanligt valborgsrevy i bygdegården och nästa höst närmare jul blir det premiär för Dickens "A Christmas Carol" med både barn, ungdomar och vuxna på scenen. Och så håller hon på att helrenovera köket - i bygdegården.

Tidigare pristagare:

1962 Gustaf Larsson, Norrlanda

1963 David Ahlqvist, Bringsarve

1964 Bertil Nyström, Slite

1965 Friedrich Mehler, Visby

1966 Svante Pettersson, Lärbro

1967 Erik Olsson, Sanda

1968 Arvid Ohlsson, Vallstena

1969 Anna-Kajsa Hallgard, Levide

1970 Staffan Rosvall, Klintehamn

1971 Pelle Sollerman, Visby

1972 Ella Skoglund, Visby

1973 Ernst Pettersson, Visby

1974 Sture Engqvist, Stenkyrka

1975 Anna Erlandsson, Bunge

1976 Allan Nilsson, När

1977 Bengt Ekedahl, Visby

1978 Gunnar Olsson, Väskinde

1979 Herbert Olsson, Fårö

1980 Gustaf Kotz, Vall

1981 Henry Karlsson, Slite

1982 Gusten Jakobsson, Eskelhem

1983 Herbert Gustavsson, Uppsala

1984 Violet Bergdahl, Visby

1985 Gösta och Ingrid Johansson, Havdhem

1986 Margit och Martin Lindström, Vibble

1987 Ulf Ronander, Visby

1988 Hjalmar Heidenberg, Visby

1989 Towan Obrador och Christer Hall, Visby

1990 Waldemar Falck, Visby

1991 Yngve Friberg, Rute

1992 Anders Dahlgren, Visby

1993 Wiveka Schwartz, Visby

1994 Erling Lindvall, Visby

1995 Ingeborg Lingegård, Visby

1996 Erik W Ohlsson, Fårö

1997 Evy Augustsson, Rute

1998 Las Jakobsson/Bosse Carlgren, När/Visby

1999 Anders Mattsson, Visby/Hablingbo

2000 Harriet Löwenhielm, Burs

2001 Sven Wessman, Hellvi

2002 Harald Norrby, Klintehamn

2003 Ainbusk, Stockholm/Gotland

2004 Eva Sjöstrand, Visby

2005 Bengt Hammarhjelm, Visby

2006 Smaklösa, Stockholm/Gotland

2007 Lärbro Hembygdsförening

2008 Svante Hedin, Anga/Anders R Johansson, Hellvi

2009 Sofia Ahlin Schwanbom, Vallstena

2010 Lars Jonsson, Hamra

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!