Femhundra år av Fårös historia

En bok om människorna som en gång bodde på gårdarna vid Ringvida på Fårö. En bok som berättar om livet från 1600-talet fram till 2010. En bok som förtäljer vart de som inte stannade i Ringvida tog vägen.

Författare. Britt-Marie Dyrke skriver om människor vid Ringvida från 1600-talet och fram tills i dag. Foto: Kenny Bengtsson

Författare. Britt-Marie Dyrke skriver om människor vid Ringvida från 1600-talet och fram tills i dag. Foto: Kenny Bengtsson

Foto: Kenny Bengtsson

Kultur och Nöje2010-08-07 04:00
- Det började med att jag var intresserad av vilka som bott i vårt hus, som är över 100 år. I dag finns fyra generationer och mina barn har också köpt hus här. Det finns nu 70 till 80 släktingar som bor i Ringvida, säger Britt-Marie Dyrke, som varit sommarboende på Fårö sedan 1946.
Boken heter Ringar runt Ringvida. Ringarna syftar på dem som bosatte sig utanför Ringvida.
- När en husbonde dör ärver den äldre sonen allt. Medan syskonen måste flytta. Vad hände med de som inte fick ärva familjegården?
En av alla frågor som Britt-Marie Dyrke ställer i boken. Det handlar om hantverkare, om utvandring och om människan.
- Jag har tagit med alla människor från 1600-talet och fram tills nu. Det är väldigt många som går här på marknaden som är med i boken, säger författaren som i torsdags hade sin bokrelease på Fårö marknad.
- Plötsligt kommer någon förbi och säger: "Åh, här är ju jag eller det här är mitt hus". Och så köper de boken.

Under ett år på heltid har hon jobbat med boken. Gått runt på gårdarna, intervjuat och fått bilder av gamla som unga.
- Jag hade en son som dog för ett år sedan och behövde då lägga min energi på annat. Jag har tidigare släktforskat i sex till sju år. Då söker man i kyrkböcker och går efter fastigheter för att se om släktingar råkat bott där. I denna dokumentation har jag studerat husförhörslängder, kartor och lagfartsprotokoll. Det handlar mer om människan som har bott i fastigheten, säger hon.
God hjälp har hon fått av Helly Öhman, som är Fåröforskare.
- Hon hjälpte mig med att läsa bouppteckningar från 1700-talet.
200 purfärska exemplar finns i tryck. Boken ger Britt-Marie Dyrke ut själv, i samarbete med hembygdsföreningen. Hon hoppas och tror att den kommer säljas på Fårö Infocenter.
- Alla i Ringvida är intresserade av boken. Målgruppen är de på Fårö och sommargotlänningar som är intresserade av ställen runt Fårö. Fårös historia är intressant.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!