Gullin på gitarr ? bäst när det svänger
Gitarren finns förvisso med en del av Lars Gullins originalinspelningar, men då i bakgrunden. Nu hamnar den i fokus, och genom det har Andreas Pettersson tagit sig stora friheter med musiken.
Likt Lars Gullin har Andreas Pettersson varit noga med arrangemangen. Inledande ?Portrait of my pals? som Lars Gullin skrev för blås och stråkar är livfull och luftig i sin nya skepnad för gitarr, piano (Daniel Karlson), bas (Hans Backenroth), och trummor (Joakim Ekberg).
Andreas Pettersson gillar att ta ut svängarna i snabba solon. Därför svänger det om ?Gullin on guitar?? mest i ?Lars meets Jeff? och ?Be Careful?. Den sistnämnda är i orginal en vals, men i sin nya tolkning en svinglåt.
Men trots det svängiga ? Lars Gullins mest kända låtar är alla lugna och lyriska och de har inte Andreas Pettersson kunnat ignorera. ?Merlin?, ?Dannys Dream? och ?Silhouette? finns alla med. De är vackra, men de är inte skivans starkaste kort. Bäst på gitarr är Gullins låtar när det svänger.
Andreas Pettersson har varit mån om att tydliggöra Lars Gullins gotländska band, bland annat genom att väva in ?Gamle Valu? i ?Dannys Dream?. Men även konvolutet med ringmuren, Sanda kyrka, stranden och Karlsöarna i solnedgång...visst var fotografen Roland Hejdström värd champagnen på releasespelningen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!