Här räcker inte sju sorters kakor

Foto:

Kultur och Nöje2010-07-13 04:00
Gotländsk kakbok. Det är Margits korintkakor, svärmors klenäter, Sigridskakor, Vanjas chokladrulltårta och mycket annat gott.
Det är inte utan att det vattnas om munnen när man läser den kakbok, inte kokbok, som Hoburgs hembygdsförening gett ut. "Kaffikalas vid Bottarve" (inte kaffekalas) heter boken som anknyter till det väldiga kaffekalas som ordnas på Bottarve museigård på nyårsdagarna.
Sexton kakbakerskor och deras recept presenteras i boken, och även om jag själv inte praktiserat recepten kan jag inte bli annat än kaksugen. Ulf Lindners fina bilder bidrar också till det.
Britta Holm skriver om nyårskalasen, Ing-Marie Tellström om Bottarve-gårdens historia och Lena Katarina Swanberg skriver huvudtexten som lär om gamla trevliga traditioner. Inte minst förklarar hon varför recepten presenteras i en viss ordning - man äter nämligen inte kakbordets härligheter i vilken ordning som helst!
Så sju sorters kakor räcker långt ifrån till. Inte nog med det. Boken bjuder också på pomeranslimpa, ugnstrull och hemligheten bakom en god saffranspannkaka.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!