Lau-boken dyrast när böcker för 85 000 kronor bytte ägare

Kultur och Nöje2005-01-31 06:00
Gotlandica för cirka 85 000 kronor bytte ägare vid lördagens stora bokauktion vid Smågårde i Tofta. Dyraste bok blev den eftersökta och sällsynta Boken om Lau som klubbades bort för 2.700 kronor.
Också andra sockenböcker blev bra betalda. Gustaf Larssons Norrlanda och Anga gick för 850 respektive 650 kronor, och Havdhem och Grötlingbo kostade tillsammans 1 050 kronor. De tre Hablingbo-böckerna kostade 500 kronor.
Gods och gårdar kostade 1 500 och Gotlands bebyggelse 1 700. Andra populära böcker var Boken om Gotland i två fina band, hyfsade 750 kronor, och Från fars och min tid för 700. Planschverket Visby stadsmur gick för 1 300 kronor.
Också släktböckerna lockade till bra priser. Hallgrens Gotländska släkter kostade 600 och Kinbergs dito gick för 700, bägge i bra band.
*
För att återgå till Gustaf Larsson drog hans diktsamlingar bra priser. Ett utrop med nio böcker och häften klubbades för 1 500 och ett utrop med fem diktsamlingar kostade 480. Det berodde till en del på dedikationerna - många av auktionens böcker var ju dedicerade dels till konsul Björkander, dels till Gunnar Svahnström.
Det där gällde inte minst konstprofessorn Johnny Roosvals böcker. Hans bok om glasmålningar, Gotländsk vitriarius, med både dedikation och medbundet brev till Björkander från Roosval klubbades för 1 500 kronor. Die Kirchen Gotlands kostade 650, Medeltida skulptur i Fornsalen i två ex 400 och 500 och två ex av Die Steinmeister Gottlands gick för 750 och 850 kronor.
Till de dyrare hörde också Stenbergers dubbelband om vikingatida skatter, 1 150 kronor, och ett pergamentband om Gutalagen av Wessén, 1 650 kronor. Också Sune Lindquists bok om gotländska bildstenar lockade. Ett ex kostade 650 men ett finare gick för 1 250.
Ur Gunnar Svahnströms bibliotek såldes böcker för sammanlagt runt 55 000 kronor, och behållningen går till Karin och Gunnar Svahnströms fond för gotländsk forskning

*
Till fynden kan räknas en hel kartong med 50 års utgivning av stiftets årsbok, inbundna i fina band, 750 kronor för allt. Konstböcker och hel del annat gick också mycket billigt, inte minst på slutet av auktionen då publiken efter drygt 220 utrop verkade något trött - trots att man i den nya auktionssalen, invigd i lördags, får sitta ner.
- Mer än så skall man nog inte bjuda ut på en enda auktion, konstaterade Ulf Broberg som i nya lokalen planerar temaauktioner i vår med bland annat vykort/böcker och smycken.
Lokalen var fullsatt med cirka 70 personer och Calle Brobäck, som i vanlig ordning stod för presentation av böckerna, tyckte att intresset för gotlandica är i uppåtgående.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!