Ljudvågor firar tio år

Kultur och Nöje2005-05-07 06:00
På onsdag startar årets upplaga av Ljudvågor, musikfestivalen där stycken som komponerats av elever på Gotlands Tonsättarskola uruppförs på konsert.
- Det blir ungefär likadant som det brukar. Men i år firar festivalen tio år, så på så sätt kommer det att skilja sig lite från tidigare. I anslutning till BAC, där alla konserter äger rum, kommer det vara en utställning om alla elever som gått på Tonsättarskolan, berättar Esaias Järnegard Fogelvik, Ljudvågorgeneral.
För första gången i festivalens historia kommer en högtalarorkester att uppträda.
- Det kommer att vara åtta högtalare inne på BAC. Med hjälp av en mixer lägger man ut vissa ljud i vissa högtalare, förklarar Esaias Järnegard Fogelvik.
På fredagen föreläser Dror Feiler som blev mycket uppmärksammad med verket Snow white and the madness of truth som han skapade tillsammans med hustrun Gunilla Sköld Feiler.
Det var en installation där en liten båt med ett foto föreställande en kvinnlig palestinsk självmordsbombare flöt i en pool med blodrött vatten. Installationen ställdes ut på Historiska museet i Stockholm och orsakade stor debatt.
- Vi ville bjuda hit en tonsättare som också spelar, inte bara skriver. Det är han ett bra exempel på, han är en känd improvisatör och musiker. Han håller mycket seminarier och är bra med publiken, säger Esaias Järnegard Fogelvik.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!