Med bollen rätt i handen

Om det spritter i benen och du har svårt att sitta still kan det vara dags att aktivera sig. Varför inte göra något typiskt somrigt där du kan vara barfota i sanden? Dra ihop ett gäng och prova beachvolleyboll.

Foto:

Kultur och Nöje2011-07-22 00:00

Sanden skvätter och bollarna flyger högt över näten. Det är onsdag kväll och beachvolleybollturnering på planerna vid A7-området i Visby. På onsdagarna är det öppen turnering och reglerna är lite snällare än det riktiga.

- Man får vara mellan 2 och 4 personer i laget och domarna är inte så hårda, säger Ronny Jacobsson som håller ställningarna denna gång.

Nivåskillnad
Alla möter alla oavsett tidigare erfarenhet av spelet, vilket medför vissa skillnader i nivåerna.

- Ja, man får ju vara beredd på att kanske få möta några som spelat väldigt länge, men de får samtidigt vara beredda på att få spela mot helt oerfarna, säger Ronny Jacobsson.

Mer på riktigt
Om du tillhör dem som är lite bättre på beachvolleyboll kan du bege dig till planerna vid A7 på måndagar, då reglerna är hårdare och leken lite mer allvarlig.

- Då är det mer på riktigt. Men sen kör vi en king/queen turnering också, där alla spelar med och mot alla och tävlingen är individuell, säger Ronny Jacobsson.

Gotlänningarna David Johansson, Robin Bergman och Linus Othberg är med på onsdagsturneringen för första gången.

- Vi har under sommaren kört i kanske tre år, säger Robin Bergman.

- Men då har det oftast varit alkohol inblandat, så vi får väl se hur det går nu, säger Linus Othberg och skrattar.

Tror på sista plats
Killarna har inga höga mål för kvällen utan hoppas på att överhuvudtaget ta några poäng.

- Jag tror vi kommer sist, men att vi ändå tar några bollar, säger Robin Bergman.

- Nja, jag tror vi kanske lyckas vinna ett set, säger Linus Othberg.

De konstaterar att motspelarna ser bra ut men mer än så hinner de inte analysera för det är dags att spela. På andra sidan nätet står två duktiga spelare och killarna förlorar med 21-9. Men de är nöjda ändå.

Ingen utklassning
- Vi blev inte direkt utklassade, vi fick en massa poäng ju, säger David Johansson.

- Det är roligt när det blir lite mer spel, vi är vana med att bollen bara går en eller två gånger över nätet, säger Robin Bergman.

- Nästa match vinner vi, säger David Johansson och flinar.

Onsdagar och måndagar klockan 18 på planerna vid A7-området i Visby är det som gäller för den spelsugne.

20 kr per deltagare.

King/queen på A7 lördagen den 30 juli klockan 12. Det kostar 20 kr per person.

Ljugarns Strandcafé och restaurang anordnar volleybollturnering på stranden lördagen den 23 juli. Fyra personer per lag ska man vara, varav minst två tjejer. Anmälan senast den 22 juli direkt till restaurangen eller på telefon: 0498-493378. Anmälningsavgift 100 kr/lag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!