Nio om sina böcker

Tommy Körberg kanske inte i första hand ses som författare, men i höst utkommer han med sina memoarer.Han är en av de nio författare som den 17 oktober är inbjudna att berätta om sitt skrivande och om litteratur när Bokens Dag för sjätte året arrangeras i Visby.

Bokdags. Arrangörerna av Bokens Dag i Visby presenterade i går årets program och författare. Elisabeth Stenberg-Lundin, till höger, berättade också om några av de författare som deltar i Bokens Dag för lärare och elever på gymnasiet.

Bokdags. Arrangörerna av Bokens Dag i Visby presenterade i går årets program och författare. Elisabeth Stenberg-Lundin, till höger, berättade också om några av de författare som deltar i Bokens Dag för lärare och elever på gymnasiet.

Foto: Tommy Söderlund

Kultur och Nöje2012-09-14 04:00

Arrangörerna för det sjätte Bokens Dag i Visby, Länsbiblioteket, Almedalsbiblioteket, Bokia och ABF, har inte ändrat på sitt vinnande koncept och presenterade i går en ny spännande sammansättning av författare som bjudits in för att tala om sina böcker och om litteratur i allmänhet.

Det handlar om nio bokaktuella författare som i tre grupper om tre kommer att framträda i Spegelsalen på Clarion Hotel. En blandning av etablerade författare tillsammans med debutanter och påfallande många som är födda i slutet av 70-talet.

Dagen innan, tisdag den 16 oktober, kommer det också i år att arrangeras en Bokens Dag för lärare och elever på gymnasiet. Här är bara två av de planerade fyra författarna ännu så länge klara. Det är de två debutanterna, Eija Hetekivi Olsson och Golnaz Hashemzadeh, båda med invandrarbakgrund som skriver självbiografiskt om uppväxten i Sverige.

Båda har fått lysande recensioner och Eija Hetekivi Olssons "Ingenbarnsland" är av de mesta sålda debutanterna på länge.


Intressant trio
Höstens bokfest på Gotland på onsdag den 17 oktober inleds med en intressant trio, sommargotlänningen Ronny Ambjörnsson tillsammans med Josefin Sundström och Johannes Anyuru.

Idéhistorikerna Ambjörnsson är aktuell med sin biografi om Ellen Key, den person som stått i centrum för den feministiska debatten sedan förra sekelskiftet och en kvinna som Amjörnsson ständigt återkommit till sedan mitten av 70-talet.

Här får han sällskap av Josefin Sundström, kanske mera känd som balettdansösen som blev programledare på tv, och som just utkommit med sin andra roman "Boel och Oscar", en relationsroman och uppföljaren till debuten "Vinteräpplen".

Vid deras sida kommer poeten Johannes Anyuru att uppträda. Han fick fin kritik för debutsamlingen "Det är bara gudarna som är nya" och som just utkommit med sin andra prosaroman "En storm kom från paradiset" där handlingen kretsar kring hans egen far, ugandisk pilot som flydde Idi Amins terror och på dramatiska vägar till slut hamnade i Sverige.


Andra sittningen
Även den andra sittningen i Spegelsalen innehåller en sommargotlänning, Theodor Kallifatides, nu aktuell med "Brev till min dotter".

Boken handlar om den romerske poeten Ovidius på landsflykt vid Svarta havet, i en liten stad i ett land där man både firar midsommar och dansar "små grodorna".

Han skriver ofta om exilen och utanförskapet, här naknare och vackrare än någonsin.


70-talister
Han får sällskap av ytterligare två 70-talister, Karolina Ramqvist, en av författarna bakom den feministiska antologin "Fittstim", och Jonas Hassen Khemiri, hyllad författare och dramatiker.

Karolina har just utkommit med "Alltings början", en bildningsroman om det dilemma som uppstår när man inte lever som man lär.

Jonas Hassen Khemiri har sedan debuten med "Ett öga rött" hyllats för sitt språk, och han utkommer dagen innan framträdandet i Visby med sina nya roman "Jag ringer mina bröder", en krönika om en ung man som irrar omkring i Stockholm samtidigt som en självmordsbombare spränger sig till döds.

Ellen Mattson, som ofta skriver om svåra relationer och ensamhet, kommer att berätta om sin nya roman "Vinterträdet" där hon låter den unga sekreteraren Vendela Berg berätta om den gåtfulla Greta Garbos liv.


Körberg avslutar
Hon får sällskap av Emma Hamberg som skrivit både kokböcker och romaner, nu aktuell med "Rosengädda nästa!", en roman om vänskap över gränserna, om kärlek och mat, och första delen i en serie om Rosengädda.

Det blir den frispråkige och folkkäre artisten Tommy Körberg som avslutar kavalkaden av författare. Hans självbiografi beskrivs som både öppenhjärtlig, bitsk och filosofisk om hur Tommy Körberg blev Tommy Körberg.

Bokens Dag, 17 oktober, Spegelsalen Clarion Hotel:

Deltagande författare:

Ronny Ambjörnsson.

Josefin Sundström.

Johannes Anyuru.

Theodor Kallifatides.

Karolina Ramqvist.

Jonas Hassen Khemiri.

Ellen Mattson.

Emma Hamberg.

Tommy Körberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!