Ny musikskola i Visby
Nu startar en ny musikskola i Visby.Musikskolan på Öster är arbetsnamnet.Verksamheten börjar med piano och sång.Samtidigt satsar Kulturskolan för att minska elevkön.- Musikskolan på Öster är ett arbetsnamn som öppnar upp för alla, förklarar Kjell Gardarfve i Visby Missionsförsamling.
Foto: Henrik Radhe
- Att kyrkan på Tjelvarvägen skulle avvecklas är ett rykte som kan avfärdas. Tvärt om utvecklas verksamheten. Förutom att starta en musikskola söker vi nya samarbetsformer. Närmast går vi samman med Svenska kyrkan och Sankt Mikaels kapell, berättar han.
Kjell Gardarfve konstaterar att efterfrågan på musikundervisning är stor och på Gotland är kön lång för att få en plats på exempelvis Kulturskolan.
- Visby Missionskyrka har en musikertjänst på 25 procent som är tillsatt med Sara Boström. Vi hade tänkt ha mer körverksamhet men med hennes kompetens kan vi erbjuda både sång och pianoundervisning.
Den sista veckan i september drar undervisningen i gång på den nya musikskolan. med enskild undervisning på piano och sång samt två körer ledda av Britt Björkqvist respektive Gunvor Artéus.
- Piano- och sånglektionerna är redan fulltecknade för höstterminen. Till våren, om det finns intresse, har vi en lärare och kan utöka musikskolan med exempelvis gitarr, säger Kjell Bosarfve.
Att intresset är stort för musik med många sökande till exempelvis instrumentalundervisning bekräftas av Kulturskolans chef Matti Vuorinen.
- Vi har inga färdiga siffror men en preliminär jämförelse mellan årets och fjolårets hösttermin visar att vi har lyckats minska kön. Förra hösten hade vi 591 i kö och i år har kön minskat till 360.
Matti Vuorinen berättar om Kulturskolans satsningar för att minska väntetiden för en plats. Fler ensembler, översyn av effektiviteten och större samordning av verksamheten ute på öns skolor har gett och ska ge mer resultat.
- Positivt att känna är också entusiasmen bland Kulturskolans lärare och deras ja till att ta emot fler elever. Vi försöker också att sprida undervisningen till fler skolor över ön och gör särskilda satsningar på musik och dans i Slite och Hemse.
I musik erbjuder Kulturskolan på Gotland instrumentallektioner enskilt, i grupp och i orkester. Bleckblås, träblås, stråk, slagverk, gitarr, elbas och piano finns på programmet liksom sång, enskilt, i grupp och kör.
- I höst finns lediga platser i blockflöjt och körsång. Längst väntetid är det för undervisning på piano, slagverk och gitarr, sammanfattar Matti Vuorinen.
För att svara mot efterfrågan och minska elevtrycket för musikundervisning betonar han behovet av mer pengar..
- Jag är intresserad av en politisk diskussion om barn- och kulturverksamheten på ön. Nu finns inga egentliga riktlinjer, slår Matti Vuorinen fast.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!