Rekordkör firade Ericson
- Så här stor kör har aldrig någonsin uppträtt i domkyrkan.Kyrkvärden Lillian Edwards var nästan lyrisk när hon tog emot alla besökare som strömmade till Visby domkyrka i söndagskväll för en dryg timmes körsång för att fira supermaestron Eric Ericson, som fyller 90 år nästa helg. Inte en kyrkbänk var ledig och folk fick trängas längs kyrkväggarna.
Foto:
- Här i Visby är bara en liten del av firandet av Eric Ericson. Men vi ville göra något, eftersom Eric Ericson delvis växt upp här i Visby och har fått en stor del av sin skolning i domkyrkan, berättar Thomas Fors, kultursekreterare i domkyrkan.
Han berättar att körerna har valt sin repertoar helt på egen hand. Men att de även ville göra något gemensamt. Därför blev det en enda stor jättekör.
- Det är mycket spännande, säger Thomas Fors.
Mellan sångerna passade presentatören Thomas Eklöf dessutom på att berätta om Eric Ericson.
- Vi vill ju högtidlighålla Eric Ericsson, säger han.
Körkonsertkvällen avslutades med den kända körsången, Stilla, sköna aftontimma.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!