Unga formgivare gör monter till "hem2005"-mässan i Älvsjö
Både Johanna och Jonathan går tredje året på programmets linje "Färg och Form" och båda tänker sig en framtid som designers och formgivare. Johanna som redan är medlem i YNG var den som genom nätverket fick en förfrågan att designa montern och efter diskussion med klasskamraten Jonathan hoppade de på projektet.
Att de nu engagerat sig i YNG och den kommande mässan i Älvsjö ligger egentligen helt utanför skolarbetet i Visby.
- Men vi har fått stöd av skolan, framför allt av vår lärare Christer Engström som ställt upp med både stöd och råd när det gäller konstruktionen, säger Johanna Pettersson.
Montern som nu ligger färdig i sina beståndsdelar skall fraktas till Stockholm under tisdagen och på onsdag kommer Jonathan och Johanna att plocka ihop den och inreda efter sina egna intentioner uppe i Älvsjö.
*
Problemet har varit att YNG inte har några pengar, så den budget de båda ungdomarna gjort för det här projektet bygger helt och hållet på sponsring av gotländska företag inom hem och bygg, samt att de får låna möbler under under mässan av det stora möbelföretaget Lammhult.
- Det är viktigt att YNG får ut sitt budskap och kan rekrytera medlemmar över hela landet, så att vi kan sprida verksamheten med utställningar, föreläsningar och studiebesök utanför Stockholm och bli en riksorganisation, säger Johanna Pettersson.
- Men för oss två har det också varit en kul idé och kan bli en fin merit senare, säger Jonathan Solberg som tillsammans med Johanna lagt ner en dryg månads jobb på projektet.
- Vi har stått i ständig kontakt med både YNG och "hem2005" när det gäller förslaget på själva utformningen, säger han.
Tankarna med montern har varit att skapa en mötesplats på mässan där besökarna kan jobba med origami, pappersvikning, och där nätverket kan nå ut med sin information och medlemsvärvning. Därför har Jonathan och Johanna skapat ett skärmsystem med dold belysning för att fokusera på den informativa delen och där det också är möjligt att visa bilder på en bildskärm.
*
Johanna tänker sig en framtid som formgivare av kläder. Hon hoppas komma in på Tillskärakademien efter avslutat gymnasium för att få bättre grunder inom klädessömnad och tillskärning. Men både möbler och inredning är områden hon också funderar mycket på.
- Naturligtvis hoppas jag att kunna skapa kontakter och att få komma ut och praktisera på intressanta företag, och då är den här mässan ett fint steg på vägen, säger Johanna Pettersson.
Jonathan Solberg har redan startat ett eget webb-design-företag och hoppas få bra praktikplats på någon känd reklamfirma.
- Målet är att så småningom komma in på Beckmans reklamskola, eller något liknande, men det är svårt att komma in, säger han.
Han funderar också på en grundläggande konstutbildning, kanske Gotlands konstskola, även om det just nu är mera lockande att lämna Gotland ett tag.
Båda tycker att det här projektet har varit både lärorikt och roligt, i alla fall har de lagt ner massor av tid och energi.
YNG är ett nätverk för unga formintresserade som startades i februari 2004.
Genom YNG pågår hela tiden olika projekt och uppdrag. Det kan vara utställningar, scenografier, föreläsningar, kroki, fester m.m.
Syftet med YNG är att samla Sveriges unga formgivare och formintresserade för att skapa kontakter. Kontakter som ska leda till framtida samarbete och uppdrag, både mellan medlemmar och utåt nârningslivet.
Genom YNG pågår hela tiden olika projekt och uppdrag. Det kan vara utställningar, scenografier, föreläsningar, kroki, fester m.m.
Syftet med YNG är att samla Sveriges unga formgivare och formintresserade för att skapa kontakter. Kontakter som ska leda till framtida samarbete och uppdrag, både mellan medlemmar och utåt nârningslivet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!