Musik från hela världen på samma scen i Slite

På torsdag är det storsatsning på en mångkulturell musikkväll i Hotellparken i Slite. En kväll med musik från Syrien såväl som Gotland.

Foto: Privat

Musikfest (GA)2019-07-09 16:27

– Det känns jätteroligt, vi kommer att samarbeta mellan kulturerna, säger Hussam Edin Khozaie, som samordnar en majoritet av musikakterna.

Hussam Edin Khozaie har själv jobbar som musiker samt inom radio och tv i hemlandet Syrien och tror på musikens kraft att föra folk samman.

– Jag jobbade inom branschen i 35 år, det är roligt att få ta den kunskapen till Slite. Det är många som spelar och jag kommer att spela med gamla och nya vänner.

Kulturkvällen kommer att pågå mellan 16 och 20, den 11 juli på Hotellparken och ha fritt inträde.

På festivalen kommer musik från, Irak, Syrien, Afghanistan, Marocko och Libanon blandas med amerikanska och gotländska tongångar.

– Det blir en rolig blandning där det finns något för alla, säger Kenneth Tillberg som är arrangör till eventet genom Slite Intresseförening.

Bland annat kommer en amerikan som bosatt sig i närheten av Slite vid namn Jim Huth kommer att spela låtar från USA och det gotländska coverbandet S.O.S. (Sounds of the sixties) att köra covers.

Kenneth Tillberg tycker att det är bra för ön att utveckla musikscenen lite mer. Det här och de två andra sommarkvällarna under juli är en start på det. Nästa kväll är den 18 juli.

– Tanken med kvällen den 11:e är en mångkulturell upplevelse, med en avsikt att bjuda gotlänningarna på lite ny musik samtidigt som gamla tongångar. Artisterna är inte professionella, men duktiga och engagerade förmågor som verkar hos oss här på ön. Vi kan åstadskomma mer på Gotland än vi ibland tror är möjligt, säger han.

En väldig mix av musikstilar är planerat på sommarkvällen.

– Det var det som var grejen, att blanda friskt med nytt och sånt man känner igen, det ger en blandad publik så att nya personer kan upptäcka något nytt, mötas och skapa nya kontakter, säger Kenneth Tillberg.

Han menar att det medverkar till en ökad integration av människor från olika kulturer och länder genom att man möts genom musiken.

Även Hussam Edin Khozaie håller med om detta.

– Musik är integrationens språk, säger han.

Kvällens yngsta artist är Amal, 9 år, från Syrien som kommer att sjunga en visa på arabiska tillsammans med Hussam Edin Khozaie.

– Hon har en fin lågmäld röst, säger Kenneth Tillberg.

Kenneth Tillberg hälsar alla hjärtligt välkomna och påpekar att alla är välkomna till Slite och sommarkvällarna.

– Såvitt jag vet så är det här ett helt nytt grepp, det första av sitt slag på Gotland.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!