Starta en stand up-klubb på Gotland? Öppen även för dem som vill testa vingarna för första gången? De kummar aldri ti ga.
Så tänkte i alla fall undertecknad när komikern Johan Seige och hans fru Katarina gick ut med sina planer våren 2018.
Ett år har gått och Gotland Comedy är fortfarande med i matchen. Ja, inte bara det. Tack vare tunga bokningar som Henrik Hjelt, Thomas Oredsson och Carl Stanley har man nära nog sålt slut på biljetterna varenda gång.
– Vi har märkt att vi har en väldigt trogen publik som återvänder gång på gång. Katarina, som sköter det där med biljetterna, har lärt sig att känna igen många av dem. Och de drar i sin tur med sig sina polare. Det är jäkligt kul att det kunnat växa på det sättet, berättar Johan Seige.
Ambitionen att skaka fram gotländska ”rookies", som Seige kallar dem, har dock visat sig vara lättare sagt än gjort.
– Ärligt talat tänkte jag ungefär som du när vi drog igång Gotland Comedy: Hur många komiker kan det egentligen finnas det på den här ön? Och visst, det har varit tufft emellanåt att få rookies att gå upp på scen. Så här: Putte kan vara en rolig j-vel när han sitter hemma med polarna. Att stå med en mikrofon i handen inför publik är något helt annat. Putte får inga kommentarer som han kan bygga vidare på, som hemma. Han får hålla monolog, och publiken sitter knäpptyst. Efter en sådan upplevelse vågar han aldrig gå upp en scen igen. Men jag har också stött på personer här som verkligen fattar vad det handlar om. Filip Magnusson till exempel. Han var helt färsk i början, men blir bättre och bättre för varje gång.
Att locka över etablerade komiker från andra sidan Östersjön har varit desto lättare, konstaterar Johan Seige.
– De flesta av dem har ju aldrig kört stand up på Gotland förut, så det blir en kul grej för dem. Något man måste ha gjort någon gång. Det märks på alla förfrågningar vi får in. Redan nu är vi fullbokade till och med oktober. Två kvällar till och sedan är programmet för hela året färdigt. I så fall är transporten hit en större utmaning. Vi har rabatterade resor från DG för våra bokningar. Men ibland måste vi lösa det med flyg, och då är det bara att punga ut pengarna.
Pengabiten ja. Gotland Comedy finansieras huvudsakligen genom biljettintäkter, med lite draghjälp av sponsrade rabatter
– Vi går väl runt, men det är inte så att vi tjänar några pengar på det här. Men det pågår samtal med Kulturföreningen Roxy. Förhoppningen är att vi skulle bli en verksamhetsgrupp där, på samma sätt som Jazzklubben. Ekonomiskt skulle det underlätta för oss.
Torsdag och fredag är det dags igen. Under torsdagen äntrar Ann Westin, flerfaldigt korad till Sveriges roligaste kvinna, Magnus Abelleira, tidigare nämnde Filip Magnusson och Seige själv hemmascenen på Brygghuset i Visby. Nästföljande dag bär det av till Rondo i Klinte, där Westin, Seige och Magnusson får förstärkning av Johanna Svanborg och Christer Jervhäll.
– Stand up utanför Visby som koncept tar tid att jobba in. Vi känner oss ännu för lite där. Carl Stanley på Båthuset i Fårösund gick bra – men han säljer ju slut oavsett var han är. Om det bara sitter 20 pers eller så i lokalen varje gång får man ta ett omtag: Är det verkligen det här vi ska satsa på? Så nu är det upp till Klinteborna att gå man ur huse för det här!