Den australiensiske gitarristen Dan Granero har spelat på Munken flera gånger tidigare med olika konstellationer. Nu avslutar han säsongen på Munkens gård med nya bandet Mojorider. Fyra spelningar blir det, med start i kväll och final på lördag.
– Det är ett sätt för mig att tacka gästerna för en bra sommar, säger krögaren Lennart "Lenta" Rosenlund.
Dan Granero har jobbat för de stora australiensiska skivbolagen och bland annat spelat med hårdrocksbanden The Angels och Screaming Jets, men numera bor han i Stockholm. Där har han hittat de andra bandmedlemmarna i Mojorider: Gitarristen Zak Keith från Storbritannien, som bland annat har spelat med Tommy Emmanuel och Nina Simone, och James Bradley jr från USA, som har spelat trummor med artister som Slash, Lenny Kravitz och Beastie Boys.
Dan Granero brukar framträda som gitarrist och sångare, men i Mojorider sjunger alla och Dan kliver upp på scenen med en bas och ett nytt sound.
– Det är som att jag har helt olika personligheter som basist och gitarrist. Som gitarrspelare är jag mer blues och rock. Som basist blir jag funky.
Funkigt och folkligt kommer det att bli på Munken i veckan, för Mojorider älskar när publiken sjunger med i låtarna och kommer därför att bjuda på en repertoar med mycket välkända covers.