Diggiloo-sällskapet ger extrashow i Burgsvik

Sommarens jätteturné Diggiloo gör en extrainsatt show i Burgsvik. "Härligt, vi är ett vinnande lag, jag och Emanuel " säger John Lundvik.

Foto: Kristofer Sundberg

KONSERT2019-05-24 11:30

Det turnerande pop-paketet ska enligt turnéschemat stanna på 24 platser i sommar-Sverige, med start i Malmö den tredje juli.

Men det hårda publiktrycket där många shower redan är slutsålda, vilket gör att man redan nu överträffat förra årets 120 000 konsertbesökare, har gjort att man alltså valt att sätta in en extraföreställning.

Den hamnar i Burgsvik på Gotland den 30 juli, dagen före den ordinarie konserten den 31 juli.

Den Emanuel John Lundvik syftar på är naturligtvis Emanuel Norrby, kapellmästare för Diggiloo och även lagledare i tv-programmet "Så ska det låta".

– Jag var med där för några månader sedan och då vann vi, så det kan inte gå annat är bra, säger John Lundvik, med glimt i ögat.

Det är främst tack vare just suderguten Emanuel Norrby som Diggiloo dubblerar i Burgsvik, den enda dubbleringen under stjärnturnén.

John Lundvik har efter Eurovision-framgångarna med låten "Too Late For Love" seglat upp som det stora affischnamnet. Det är många drömmar som blivit sanna för 36-åringen den senaste tiden.

– Jag har varit flitig Diggiloo-besökare genom åren, jag har suttit på en filt och drömt om att stå på scen. Och nu blir det så.

Längtan efter ett internationellt genombrott har också funnits, nu vågar han säga att det faktiskt hänt:

– Låten var en vinnare i folks ögon, det är det viktiga. Och att ha Madonna som förband, det händer inte varje dag, skrattar han.

I Diggiloo-turnén ingår också bland andra David Lindgren, Mimi Werner, Jessica Andersson och komikern Thomas Pettersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!