HELA LISTAN: Här är musiksommaren på Gotland 2018

Många stora namn besöker Gotland för att spela under de kommande månaderna. Här ger vi dig listan över alla spelningar under sommaren 2018.

7 maj 2018 19:34

I sommar fylls kalendern med olika spelningar på Gotland. Det erbjuds en bred mix av alla möjliga olika artister. Många stora namn kommer besöka Gotland och spela på olika platser runt om på ön. Ett litet urval av alla artister som ska spela är Joakim Thåström, Sabina Ddumba, Erik Lundin, Darin, Mwuana, Oskar Linnros och Plura. Här är listan på alla Gotlands spelningar sommaren 2018.

 

 

Juni

1 juni Dana Dragomin på Visby Domkyrka

2 juni Allmänna Sången Visby tillsammans med Gotlandsmusikens jazztrio och saxofonisten Jonas Granberg – sånger av Lars Gullin på Rute Folkets hus

2 juni Björn Perssons Blues Band på Black Sheep Arms

3 juni Allmänna Sången Visby tillsammans med Gotlandsmusikens jazztrio och saxofonisten Jonas Granberg – sånger av Lars Gullin i Sanda kyrka

6 juni Di Sma...undar jårdi på Lindgården

7 juni Allmänna Sången Visby tillsammans med Gotlandsmusikens jazztrio och saxofonisten Jonas Granberg – sånger av Lars Gullin på Almedalsbiblioteket

9 juni Skymnings på Black Sheep Arms

10 juni Spelmansmässa i Sanda kyrka
16 juni Kevin O'Sullivan på Black Sheep Arms

16 juni Kristian Anttila i Matsalen

20 juni Sofie Livebrant och Lisa Långbacka, Petesgården Hablingbo

21 juni Richie Ramone på Donners Event

22 juni LBSB på Gutekällaren

23 juni Pahram på Gutekällaren

27 juni Chris Kläfford på Gutekällaren

27 juni Björn Perssons Bluesband, Petesgården Hablingbo

28 juni Sommarjazz med Björn Persson Bluesband på Bungemuseets Mat & Kaffestuga

29 juni Christina Gustafsson & Gotlandsmusikens jazztrio i S:t Nicolai ruin

30 juni Jimmy Ahlén, m fl, på Black Sheep Arms

30 juni Di Sma...under jårdi i Dalbo loge, Halla

 

Juli

4 juli Jesse James & The Double Dice på Black Sheep Arms

5 juli Sommarjazz med Gotlands Jazzband på Bungemuseets Mat & Kaffestuga

5-7 juli Ensemblen Taxmi på restaurang Nunnan

7 juli Pugh Rogerfeldt på Warfsholms

7 juli Kristian Tallroth & Patrik Silvereke på Black Sheep Arms

10 juli Jill Johnson på Stora Gåsemora

11 juli Smaklösa i Bäl

12 juli Trazan & Banarne + Zebran på Wisby Strandfestival, Kallbadhuset

12 juli Di Leva på Wisby Strandfestival, Kallbadhuset

12 juli Solala på Stelor

12 juli Näääk och Nimo på Gutekällaren

12 juli Gotlandsmusiken på Wisby Strandfestival, Kallbadhuset

12 juli Sommarjazz med Back to Stage på Bungemuseets Mat & Kaffestuga

13 juli Voice workshop med Fredrik Swahn i Eke kyrka

13 juli Lena Philipsson på Wisby Strandfestival, Kallbadhuset

13 juli Molly Sandén på Wisby Strandfestival, Kallbadhuset

13 juli Joakim Thåström på Fårösunds marina

13 juli Jireel på Gutekällaren

14 juli Kaliffa på Wisby Strandfestival, Kallbadhuset

14 juli Wilmer X på Wisby Strandfestival, Kallbadhuset

14 juli Sabina Ddumba på Wisby Strandfestival, Kallbadhuset

14 juli Hov1 på Wisby Strandfestival, Kallbadhuset

14 juli Erik Lundin på Gutekällaren

14 juli Kevin O'Sullivan på Black Sheep Arms

16 juli Di Sma...undar jårdi på restaurang Nunnan

17 juli Niclas Frisk's Atomic Wings, Hotel Stelor
18 juli Ulrik Munther, Hotel Stelor

18 juli Dani M på Gutekällaren

18 juli Darin på Stora Gåsemora

18 juli Jazzklasskiker med Emilio Estrada, Petesgården Hablingbo

19 juli De vet du på Gutekällaren

19 juli Sommarjazz med Andreas Pettersson, Emilio Estrada, Jonas Granberg mfl. på Bungemuseets Mat & Kaffestuga

19 juli Smaklösa i Kappelshamn

20 juli Festival Hide Blues på Hide kulturbrott

20 juli Mwuana på Gutekällaren

21 juli Bäck Group på Black Sheep Arms

23 juli Elliott Murphy på Clarion Hotel Visby

23 juli Dan Reed Network och gotländska Jono på Warfsholm

23 juli Gotland Chamber Music Festival, S.t Nicolai ruin
23 juli Di sma...undar jårdi på Nunnan i Visby

24 juli Smaklösa i Västergarn

24 juli Gotland Chamber Music Festival, S:t Nicolai ruin

25 juli Gotland Chamber Music Festival, Fröjel kyrka, Gammelgarns kyrka och Lärbro kyrka

25 juli Coste Apatrea, Petesgården Hablingbo

25-26 juli Sarah Klang & Christian Kjellvander på Stelor

25 juli Labyrint på Gutekällaren

25 juli Magnus Carlsson på Stora Gåsemora

26 juli Panda da Panda på Gutekällaren

26 juli Gotland Chamber Music Festival, Bläse kalkbruksmuseum

26 juli Sommarjazz med Coste Apetrea Rythm & Blues på Bungemuseets Mat & Kaffestuga

27 juli Gotland Chamber Music Festival, S:t Nicolai ruin

27 juli Kärlekståget på Strandgärdet

27 juli Emil Jensen på Leva Kungslador

27 juli Björn Rosenström på Gutekällaren

27-28 juli Festival Monsters of Rauk, Mix Ranch

28 juli Takida på Warfsholm

28 juli Oskar Linnros på Stora Gåsemora

28 juli Skymnings på Black Sheep Arms

31 juli GES: Anders Glennmark, Thomas ”Orup” Eriksson och Niklas Strömstedt tillsammans med Eric Gadd på Grå Gåsen i Burgsvik

 

Augusti

1 augusti Bo Kaspers orkester på Stora Gåsemora

2 augusti Smaklösa i Hejdeby (Speedwaybanan)

2 augusti Sommarjazz med Toril Snyen & Standard Selection på Bungemuseets Mat & Kaffestuga

4 augusti Jakob Hellman på Stelor

8 augusti Vera Kebbe, Petesgården Hablingbo

8 augusti Jesse James & The Double Dice på Black Sheep Arms

9 augusti Plura från Eldkvarn på Warfsholms

10 augusti Smaklösa på Gangvide i När, drive-in

11 augusti Sommaravslutning med Ida Andersson Band och Moon & Moonshine.på Ihrebadens restaurang

11 augusti Carl-Einar Häckner på Stelor

11 augusti Tjaut på Black Sheep Arms

11 augusti Di Sma...undar jårdi på Warfsholm

17 augusti Janne Schaffer på Warfsholms

17 augusti Di Sma...undar jårdi på Joda Bar & Kök i Visby

20-24 augusti Johan Stengård på Gotland Art Week

22 Augusti Krister Dahlström i Romaruinen
23 Augusti John Hilm Band på paviljongen, Clarion Hotel

25 augusti Sven-Bertil Taube och Göran Fristorp med Curt-Eric Holmquist på Wisby Strand

FOTNOT: Det här är de spelningar och konserter som vi på redaktionen har hittat. Har vi missat någon, tveka inte att höra av dig till oss på redaktion@helagotland.se så fyller vi på listan.

Så jobbar vi med nyheter

Ämnen du kan följa