1 juni: Gospelkören Gudskelov, Kappelshamns Folkets Hus

1 juni: Ella Composer, Folkhögskolan Fårösund

9 juni: Nellie Sigren, Guldrupe

9 juni: Spelmansstämma, Sanda kyrka och trädgårdspark

11 juni: Visby vokalensemble med Joel Zerpe, Vårdklockans kyrka

12 juni: Visby vokalensemble med Joel Zerpe, Vårdklockans kyrka

14 juni: Björn Rosenström, Gutekällaren

14 juni: Lacy Afternoon, Radio Gotland

19 juni: Warm Up med hemlig artist, Gutekällaren

21 juni: Lamix, Gutekällaren

22 juni: Random Bastards, Gutekällaren

22 juni: Hov1, Kallis

26 juni: Ozzy, Gutekällaren

26 juni: Alma Emilsson, Maria Sandell och PJ Fröjelid, Snäckan

27 juni: Björn Persson Bluesband, Bungemuseet

28 juni: Lazy Afternoon, Café Maffen

28 juni: Raw Collection, Bunge flygfält

3 juli: Titiyo, S:t Nicolai ruin

3 juli: Cosmetisk Heesvijk, Petes museigård

4 juli: Bengt Enqvist, Bungemuseet

6 juli: Renard-Tholin-Walman, Lergrav

7 juli: Mauro Scocco (Lovisa Samuelsson och Tomas Andersson Wij), Warfsholm

9 juli: Linnea Henriksson, Stora Gåsemora

9 juli: Kaliffa och Hoffmaestro, Grå Gåsen

10 juli: Pugh Rogefeldt, S:t Nicoali ruin

10 juli: Glimra, Snäckan

11 juli: Toril Snyen & Jazz Mode, Bungemuseet

11 juli: Dag Westling, Variété Hablingbo

11 juli: Gotlandsmusiken med Philip Jalmelid och Stina Nordberg, Almedalen

12 juli: Iminella, Gutekällaren

12 juli: Lazy Afternoon, Hotell Dalhem

13 juli: Mwuana, Gutekällaren

13 juli: Eric Palmqwist, Warfsholms veranda

13 juli: Lazy Afternoon, Fiket i Burgsvik

14 juli: Fricky, Kallis

15 juli: Lil Jon och New Kid, Kallis

16 juli: Gianluca Vacchi och Will Sparks, Kallis

16 juli: Ulf Lundell, Stora Gåsemora

16 juli: Timbuktu och Damn, Grå Gåsen

17 juli: Jirell, Gutekällaren

17 juli: Amanda Ginsburg, S:t Nicolai ruin

17 juli: Öresund Triplettes, Petes museigård

18 juli: Gustaf och Viktor Norén, S:t Nicolai ruin

18 juli: Andreas Pettersson med flera, Bungemuseet

18 juli: Pharam, Gutekällaren

18 juli: Dag Westling, Variété Hablingbo

19 juli: Amwin, Gutekällaren

19 juli: Jakob Hellman, Stelor

19 juli: Lazy Afternoon, Café Maffen

20 juli: Hide Blues med Erja Lyytinen, Ida Andersson Band och Björn Persson Bluesband, Hide Kulturbrott

20 juli: Hoffman Duo, Hemma hos Ulrika

21 juli: Gotland Chamber Music Festival med Staffan Scheja, Dalhem kyrka

22 juli: Di Sma, Nunnan

22 juli: Gotland Chamber Music Festival med Elin Rombo, Francine Vis och Henning von Schulman, S:t Nicolai ruin

22 juli: Jazz med Frazz, Bläse kalkbruksmuseum

23 juli: Jazz med Frazz och Åsa Brynje, Strandbygdsmuseet, Ljugarn

23 juli: Gotland Chamber Music Festival med Katarina och Svante Henryson, Joel Lyssarides, Magnus Lindgren och Mats Bergström, S:t Nicolai ruin

23 juli: Veronica Maggio, Grå Gåsen

23 juli: Sarah Klang, Stora Gåsemora

24 juli: Andreas Lundstedt, Stelor

24 juli: Jazz med Frazz och Åsa Brynje, Medusas badcafé, Slite

24 juli: Gotland Chamber Music Festival med Henning von Schulman, Gammelgarn kyrka

24 juli: Gotland Chamber Music Festival med Elin Rombo, Staffan Scheja, Anders Kjellberg-Nilsson och Mats Lidström, Fröjel kyrka

24 juli: Gotland Chamber Music Festival med Francine Vis, Thomas Rudberg, Kristina Winiarski, Avri Levitan, Maria Winiarski och Juliette Beauchamp, Lärbro kyrka.

24 juli: Louise Hoffsten, S:t Nicolai ruin

24 juli: Looptroop, Gutekällaren

24 juli: Svante och Katarina Henryson, Petes museigård

25 juli: Gotland Chamber Music Festival med Henning von Schulman och Francine Vis, Bunge kalkbruksmuseum

25 juli: Christian Kjellvander, Stelor

25 juli: Made Banja, Gutekällaren

25 juli: Miriam Bryant, Stora Gåsemora

25 juli: Carola, Warfsholm

25 juli: Dracula Orkester, Bungemuseet

25 juli: Dag Westling, Variété Hablingbo

25 juli: Jazz med Frazz, Åsa Brynje och Bad Condition, Strandbygdmuseet, Ljugarn

25 juli: Saxdalens Manskör, Vårdklockans kyrka, Visby

26 juli: Gotland Chamber Music Festival – Grand finale med Katarina Henryson, Henning von Schulman och Francine Vis, S:t Nicoali ruin

26 juli: Movits, Gutekällaren

26 juli: Saxdalens Manskör, Fårö kyrka

26 juli: Bad Condition, Jazz med Frazz och Åsa Brynje, Hembygdgården torpet, Grötlingbo

28 juli: Dolly Style, Cirkusplatsen

28-29 juli: Lisa Nilsson, Stelor

29 juli: Di Sma, Nunnan

30 juli: Diggiloo, Grå Gåsen

30 juli: Sophie Zelmani, S:t Nicolai ruin

30 juli: Weeping Willows, Stora Gåsemora

31 juli: Diggiloo, Grå Gåsen

31 juli: Shriley Clamp, Warfsholms veranda

31 juli: Coste Apatrea; Rytm´n Blues, Petes museigård

31 juli: Ludvig Käll, Alskog kyrka

31 juli: Leonard Cohen på svenska, S:t Nicoali ruin

1 augusti: Plura, Warfsholm

1 augusti: Smokie, the golden hits tour, S:t Nicoali ruin

1 augusti: Coste Apatrea, Bungemuseet

2 augusti: Tomas Andersson Wij, Stelor

2 augusti: Lee Gotvik, S:t Nicoali ruin

2 augusti: Cotton Eye Joe (Rednex) på Mix Ranch

3 augusti: Monsters of Rauk med Green Day/The Dookies, Ozzy/Ozzy the Coverband, Volbeat/Piston, Queen/Fat Bottomed Girls, Black Sabbath/Rebels, AC DC/Black Business, Foo Fighters/Mad Dog, Manowar/Metal Warriors ft. Ravaged och Guns N´ Roses/Destructed Appertite, Kryssningskajen

7 augusti: Glimra, Petes museigård

7-8 augusti: Goodstock-festivalen, Langers I Kappelshamn. Med Kebnekajse, Kåre Wigforss band, Mikael Ramel band, Nike Markelius, Duberg Sisters, T-Bear.

8 augusti: Lisa Ekdahl, Stelor

8 augusti: Sarah Dawn Finer, Warfsholm

8 augusti: Gotlands Jazzband, Bungemuseet

12 augusti: Rickfors/Ronander/Magnell, Warfsholm

14 augusti: Calatea, Petes museigård

16-17 augusti: Visbyfestivalen med Jennifer Brown, Conny Bloom, Kajsa Grytt, FJK och Sara Löfqvist, Joda.

17 augusti: Prästen och hans vänner, Rone bygdegård

31 augusti: Di Sma, Joda

Saknar du en konsert i listan? Lägg in ditt evenemang kostnadsfritt i vårt kalendarium>>

Se hela kalendariet>>