Så kan man tro att det är när man läser olika kommentarer efter att det nya högerblocket i helgen kommit överens om ett förslag till migrationspolitik som de vill ställa mot migrationskommitténs.
Skillnaderna är dock inte jättestora.
Kommittén föreslår tillfälliga uppehållstillstånd som regel, krav på försörjning vid anhöriginvandring, anhöriginvandring tillåts endast för dem som levde i samma hushåll i hemlandet och där eventuellt andra familjemedlemmar än föräldrar och barn står i en beroendeställning.
Andra utredningar som pågår berör krav för svenskt medborgarskap, bland annat språkkrav, arbetskraftsinvandring och möjligheter att utvisa personer som begått brott.
Det som skiljer är framför allt att barn tillåts återförenas med sina föräldrar och att uppehållstillstånd av humanitära skäl återinförs. Det sistnämnda har varit ett hinder för att ta emot till exempel hbtq-personer.
Alltså väldigt långt från "fri invandring" som högerblocket nu vill göra gällande att det handlar om.
Det var ett historiskt uttalande från Liberalernas partiledare Nyamko Sabuni i söndagens partiledardebatt då hon anklagade Annie Lööf (C) för att "vilja ta hit hela världen".
Liberal politik kan verkligen se olika ut i våra tider.
Högerblockets förslag är i stort sett samma som diskuterats tidigare men med hårdare tag mot familjer som vill återförenas och man vill inte ha några undantag för särskilt ömmande skäl.
I tisdags bestämde sig Centerpartiet för att ställa sig bakom kommitténs förslag eftersom det bäst stämmer överens med partiets egen politik. Det viktigaste förklarade partiledaren Annie Lööf vara "en bredare humanitär grund och barns rätt att återse sina föräldrar" som kraftigt skulle begränsas med M/KD/SD/L-förslaget.
Därmed har högerblockets alternativ fallit.
Ulf Kristersson (M) och Ebba Busch (KD) talar ofta om att de inte ser några problem med att samarbeta med SD i frågor de tycker lika. Det är så man ska jobba om man är seriös menar de. Samtidigt påstås nu att Centerpartiet "valt sida" och bildar lag med S/V/MP. Annie Lööf har gång på gång sagt att Centerpartiet gärna samarbetar med alla partier, utom V och S. Det kan inte ha undgått någon som vill lyssna.
Samtidigt vacklas det betänkligt från Moderaterna huruvida de faktiskt har ett regeringsalternativ tillsammans med SD eller inte. Därom råder minst sagt olika åsikter vilket man kunde utläsa i ett längre reportage i Svenska Dagbladet häromdagen.
En frilansande konstkrönikör i Borås Tidning fick lite oväntat en huvudroll i eftersnacket efter söndagens debatt i SVT. Boel Ulfsdotter ägnade en krönika åt att recensera Ebba Buschs klädval, en snygg, stram och vit dräktklänning. Detta ansåg Ulfsdotter vara sexualiserande istället för att ge bilden av en intellektuell kvinna och att man "bildligt talat (kunde) se Kristdemokraterna stå brud till Sverigedemokraterna".
Något mer osmakligt har man inte läst på länge och krönikan sågades också från vänster till höger.