Linder: "Hur mår borgerligheten vid tjugondedag Knut?"

Det finns mycket att fundera på, över jul och nyår, om hur Gotland ska styras. Eller kan styras.

Grundligt plundrad julgran.

Grundligt plundrad julgran.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Ledare2020-12-22 05:55
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

När tidskriften Fokus nyligen listade landets 50 mäktigaste politiker utanför Stockholm så hamnade Eva Nypelius (C), ordförande i regionstyrelsen, på plats nummer 13. Det ska för all del inte tas på alltför stort allvar. Sådana där listor kittlar läsarna, men när de ska sättas ihop så är det ett gäng på en Stockholmsredaktion som börjar med att göra en bruttolista på lokal- och regionalpolitiker på ledande poster, kollar upp vilka som har viktiga uppdrag i partiet eller på annat håll och vilka som lämnat något avtryck, speciellt i nationella medier. De är inte så insatta att de kan förhållandena i 290 kommuner och 21 regioner på sina fem fingrar, så ur bruttohögen får de höfta ihop en rangordning.

Har Fokus fel om Eva Nypelius? Å ena sidan leder hon det största partiet i den styrande koalitionen, som hon också leder och i en relativt stor kommun som dessutom är landets minsta region. Hon har även en ställning på nationell nivå i ett parti som förde Stefan Löfven till regeringsmakten och samarbetar med regeringen. Så nog har hon makt, alltid.

Å andra sidan har hennes gotländska koalition inte majoriteten och hennes parti har nyligen svikit sina koalitionspartners i den helt centrala skolfrågan, genom att liera sig med den samlade vänstern utan att ens informera Moderaterna och Liberalerna om den förestående otroheten. Borgerligheten på Gotland mår dåligt och det är ännu oklart vilka konsekvenserna blir av Centerns urusla uppträdande. Och på nationell nivå framstår värdet av Centerns eventuella inflytande på en unikt svag regering som alltmer osäkert.

Kanske är Eva Nypelius Sveriges trettonde mäktigaste politiker utanför Stockholm, vad vet jag? Men jag vet att det snabbt kan ändra sig. Makt kan snabbt övergå i vanmakt, om de otalbara Sverigedemokraterna bestämmer sig för att rösta med oppositionen. Och en koalition kan snabbt övergå i kakafoni om Centerns "samarbetspartners" inom borgerligheten inte nöjer sig med den behandling de fått utstå och sätter hårt mot hårt.

Det ska bli intressant att se under inledningen av 2021 om Eva Nypelius har lyckats erodera och underminera den makt hon rankats så högt för. Eller planerar hon att byta maktbas mitt i mandatperioden och helt och hållet överge borgerligheten för att istället samarbeta med vänstern? Ungefär som Centern på riksplanet.

Hur som helst så kommer hon att finna att den återstående delen av mandatperioden blir besvärligare än den förflutna, eftersom alla har förstått under vilka villkor man nu samarbetar med Centern.