C-PERSPEKTIV
Efter valet har det varit en tuff och bitvis dramatisk tid för Centerpartiet då partiet tappade många väljare och för att Annie Lööf direkt efter valet lämnade in sin avskedsansökan.
Samtidigt som den fördjupade valanalysen pågår måste nu partiet rusta sig för en intern process där partiets nya partiledare ska väljas. Och där partiets forna allianskollegor i samma stund förhandlar om en ny regeringsbildning med Sverigedemokraterna.
Men som motvikt finns det alltid ljuspunkter. Centerpartiet är ett parti med djupa rötter som kommer kunna skjuta ny kraft till partiet framåt. För partiets olika landsändar står på en mycket stadig gemensam värdegrund kring vad som är själva kärnan i partiets roll inom svensk demokrati. Centerpartiet bildades i en tid av stor oro där folk på landsbygden kände en rädsla och ett behov av att gå samman för att ens rättigheter upplevdes som hotade och på väg att urholkas. Problemen för 100 år sedan har stora paralleller med hur situationen är idag, fast i en helt ny och än mer komplicerad omvärld.
Centerpartiet är ett parti som de senaste hundra åren alltid trott starkt på framtiden och som stått upp för både män och kvinnors enskilda rätt att få driva företagsamhet och att bygga välstånd. Och där vår gemensamma välfärd och miljö är något som vi verkligen måste kämpa stenhårt för. Också för kommande generationers chans till en dräglig framtid.
Därför är det många av oss folkvalda centerpartister som känner en mycket stark kampvilja att på alla sätt som går och tillsammans återskapa och utveckla de gemensamma kärnvärden som under så lång tid lagt grunden till vårt partis viktiga mål om att skapa en bättre framtid.
En av Centerpartiets absolut främsta styrkor är också partiets förmåga till idépolitisk utveckling och förmåga till saklighet i politiken. En ung C-politiker som de senaste åren stuckit ut mer än alla andra för sin saklighet, kunnighet och vilja till politiska lösningar är Emma Wiesner. Hon är civilingenjör och har i sina engagemang inom CUF, Centerstudenter, i näringslivet och allra helst nu i sin roll som Centerpartiets EU-parlamentariker, verkligen visat ett stort mod, kampvilja och en enorm förmåga till att samla många människor till att engagera sig starkt för Europas och för Sveriges framtid.
När nu Emma Wiesner i slutet av förra veckan meddelade att hon kandiderar till Centerpartiets partiledarpost har jag beslutat mig för att ställa mig bakom hennes kandidatur.
Centerpartiet behöver en rejäl nystart för att ta sig ur det läge som partiet har hamnat i. Där tror jag att just Emma Wiesner som partiledarkandidat står för flera mycket starka värden och kvaliteter som gör att Centerpartiet kommer att kunna lyfta sig och se mer ljust på framtiden redan efter nästa val.