Nej, jag avfärdar inte några feminister

Debattinlägg Gotlands Folkblad2015-05-12 05:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Jag var tvungen att läsa min egen artikel från i onsdags för att se var jag angriper feminismen, som Elin Bååth påstår. Men jag hittade som väntat ingenting.

Att jag avfärdar FI:s förslag om att kommunerna ska stå för försörjningsstöd för tiggarna har inget med feminism att göra. Jag förstår inte varför Bååth påstår det?

Hade förslaget kommit från ”Socialmodekraterna” eller ”Manspartiet” hade jag tyckt likadant.

Det är utmärkt att Soraya Post driver frågan om erkännande av antiziganismen och förintelsen av romer i EU. Det är just där som frågan om tiggeri och tältläger också ska föras.

För det är den fria rörligheten i EU och Rumäniens förakt för sin romska befolkning som har gett oss en situation som blir allt mer infekterad bland svenskarna.

Och då är det också EU:s och Rumäniens skyldighet att lösa det. För ingen vill väl att folk ska tvingas tigga?

Det finns en orsak till att rösterna för ett tiggeriförbud blir allt högre, det kan inte ens Elin Bååth blunda för. Med en fördubbling av tiggarna på ett år tycker människor, som innan har gett tiggarna en slant, att det börjar bli för mycket.

Och med högre röster från främlingsfientliga får de allt mer acceptans hos människor som ser de ghettoliknande tältlägren i städerna som ett sanitärt problem. Inte ens Elin Bååth kan ha missat att tältlägren är fyllda av avföring och misär.

Det är bra att FI hjälper de utsatta tiggarna på Gotland. Men att kommunerna ska försörja dem är fel.

Det är EU och Rumänien som gemensamt ska hitta godtagbara lösningar så att de kan försörja sig själva utan att tvingas tigga.