Avvakta försäljning av hamnen

Gotland2009-10-08 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Innan Gotlandsflyg kom in i bilden i flygtrafiken mellan Gotland och fastlandet sades det att det var omöjligt, o m ö j l i g t, att flyga billigare än vad de stora flygbolagen gjorde.
Gotlandsflyg var en riktig underdog som, har vi fått veta i efterhand, inte ens själva vågade tro riktigt på att deras satsning skulle gå hem. Pigge Werkelin och Michael Juniwik som var initiativtagarna, ville mer röra om i grytan och tvinga fram en konkurrenssituation.
Nu vet alla hur det gick.
Gotlandsflyg är en framgångssaga som började på Gotland 2001 och följdes av Kullaflyg 2003, Sundsvallsflyg 2005, Blekingeflyg 2006, Kalmarflyg 2007, Flysmåland 2007, och Östersundsflyg 2009.
Så, det var visst ändå möjligt att flyga billigare än man gjorde förut då en resa till Gotland med flyg kostade mer än en vecka i solen på nån charterort.

När Gotlandsflyg nu vill starta färjetrafik slår de inte längre underifrån. Kraven och förväntningarna på att flygrevolutionen ska upprepas i till sjöss är så klart höga.
Både från dem själva, antar jag, och inte minst från gotlänningarna.
Med vetskap om att Gotlandsflyg lyckades med det omöjliga i luften finns det all anledning att låta dem prova konceptet även till sjöss. Regeringens beslut att öppna för konkurrens i färjetrafiken måste följas upp med konkret stöd till dem som vill och vågar.
Att hamnen ligger långt från Visby är i sammanhanget inget argument för att stoppa planerna. Fokuseringen på Visby räcker som den är, det finns ett liv utanför, både söder och norr om tätorten.
Förut gick Ölandstrafiken till Klintehamn och det verkade fungera.

Det låter kanske lite för bra för att vara sant. Att bygga upp färjetrafik i Kappelshamn.
Men med bakgrund av vad Gotlandsflyg har lyckats med tidigare och vilken kapacitet som finns i Sverigeflyg finns det ingen anledning att inte göra allt vad man kan för att hjälpa företaget att sjösätta sina planer i Kappelshamn.
Rent konkret betyder detta att avvakta med försäljningen av hamnen som i dag ägs av Gotlands kommun.
Gör det.
Läs mer om