Dåliga Mamman och Duktiga Pappan

Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX

Gotland2009-10-10 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Livet som ensamstående förälder kan vara tungt. Det praktiska med allt ansvar, både det ekonomiska och omsorgen om barnet eller barnen, kan ta på krafterna. Men glädjen i att få vara med sina barn överväger det mesta.
Däremot är det svårare att möta alla orimliga krav på hur en förälder ska vara. Den högsta kasten i mammavärlden verkar vara Mamman som är hemma med barnen på heltid tills de börjar skolan och helst ammar dem lika länge.
Vill man börja jobba efter ett halvår anses man som lite suspekt och nästan ett fall att anmäla till Socialtjänsten. Dålig Mamma.
En pappa som är hemma mer än de tio dagarna vid förlossningen lyfts upp som en Hjälte och tänk att han går med den lilla på både babysim och Klapp och klang. Och byta blöjor gör han på ett kick. Duktig Pappa.
Jag var hemma med min dotter i drygt ett år, lämnade henne på förskolan innan hon kunde gå.
Det finns en plats i helvetet för mammor som lämnar bort sina ettåringar till den Hemska Förskolan. Själv tyckte jag att förskolan var himmelriket och tänker ännu på den i ett rosa skimmer. Tror att förskolan Forellen har en mycket stor del i att min dotter i dag är en trygg och harmonisk nioåring med hög kompetens i gruppdynamik och kamratskap.
Anledningen till denna inledning är att det i veckan väcktes ett förslag från socialdemokraterna att man ska kunna vara hemma med sina barn tills de är 16 år.
Oj, oj, här får de duktiga mammorna jobb att bräcka varandra i att vara hemma längst. Och vad ännu sämre alla Dåliga Mammor ska känna sig när de får det onda ögat om de återvänder till jobbet när barnet är avvant och har överlevt spädbarnsåldern.
Att låsa fast kvinnorna ännu hårdare vid hemmet (är det någon som tror att jämställdheten kommer att gynnas av detta förslag?) är inte lösningen för framtiden. Gör det istället möjligt att leva på sin inkomst och skapa inte ännu större dåliga samveten för mammor som faktiskt vill arbeta och inte ge upp sitt yrkesliv för att de har blivit föräldrar.

*
För övrigt tycker jag att det kändes skönt att Miljööverdomstolen landade i det som inte många vågades att ens hoppas på. Att vattenfrågan faktiskt kan samsas med kalkbrytningen vid Ducker i Bunge.
Bästa möjliga scenario är man inte van vid och det är knappt att jag vågar lita på att det faktiskt är så det är. Men det är lätt att glädjas med norra Gotland i dag.
Trevlig helg!
Läs mer om