Rasismen är inte bortpolerad
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Partiledaren Jimmy Åkesson har varit väldigt skicklig i att polera Sverigedemokraterna och nästan lyckats göra partiet rumsrent. Men fullt ut har han inte lyckats i sin strategi. Radioprogrammet Kaliber kan visa att det spelas vitmaktmusik, rasism förekommer och invandrarhat finns inom Sverigedemokraterna. Det går inte heller att skylla på att de inblandade är några som inte förstått de nya Sverigedemokraterna.
Jimmy Åkesson har själv varit med när det spelats vitmaktmusik och inte gjort något för att stoppa det. När partiledaren Jimmy Åkesson tidigare konfronterats med rasistiska uttalanden, har han hävdat att det gäller personer som finns i partiets periferi. Trots att de uttalades av kandidater till Europarlamentet.
Sverigedemokraterna satsar på att ta sig in i riksdagen 2010 och på att få några platser i Europaparlamentet vid valet i juni i år. Det är ett rasistiskt parti som vill ta sig in med en image av att vara något annat.
Radioprogrammet Kaliber har gjort en viktig granskning av Sverigedemokraterna och deras verksamhet. Genom att arbeta under täckmantel har man fått fram en bild av partiet som partiledaren Jimmy Åkesson inte vill se i media.
Rasismen pyr under ytan
Rasistiska partier är alltid farliga och måste alltid ifrågasättas. Det är inte svårt att slå hål på rastiska argument och att skylla alla problem på invandrare lockar inte fler väljare än en handfull extremt blåögda som letar efter en enkel lösning. Det har också Sverigedemokraterna insett, därför försöker de tvätta bort den fula rasistiska stämpeln.
Men under ytan är inte mycket förändrat, där pyr rasismen och väntar på att få mer plats. Genom att dölja rasismen under ytan och bakom andra rubriker kan den smyga sig in i de demokratiska forumen. Då blir den grumlig och svår att bemöta på ett tydligt sätt. Det är då som de som inte vill stå för sina rasistiska och främlingsfientliga åsikter får ett parti att rösta på.
För vardagsrasismen och köksbordsrasismen finns där. När tiderna blir sämre behövs det någon att skylla på, någon som gör att det inte är ens eget fel att man inte har arbete, att det inte finns pengar till allt man vill ha eller vad det nu är. Då är det lätt att utmåla flyktingar, invandrare eller en folkgrupp som de skyldiga.
Människor som inte har någonting med saken att göra får hela skulden. Det är en väldigt naiv och dum bortförklaring, men den är enkel. Och många tar gärna till den när de inte har något annat att komma med.
Istället för att ständigt bemöta argumentationen förnekar vi den och låter den spridas. Det är inte svårt att samla missnöjesröster om man aldrig behöver berätta vad man själv vill göra.
Så fort Sverigedemokraterna ställs mot väggen så får de svårt att föra ett sammanhängande resonemang och de har själva svårt att berätta vad deras politik innebär och hur den skulle förändra Sverige. Kanske beror det på att Sverigedemokraterna har ett polerat ansikte utåt, men helt andra åsikter och uttryck internt.
Plats i riksdagen?
I Demoskops senaste väljarbarometer uppgav 4,2 procent av de tillfrågade att de skulle rösta på Sverigedemokraterna om det var val till riksdagen idag. Vilket skulle ge Sverigedemokraterna plats i riksdagen. Och dessutom kanske Sverigedemokraterna får en vågmästarroll i riksdagen. Socialdemokraterna har klart och tydligt deklarerat att de inte kommer att samarbeta med Sverigedemokraterna. Moderaterna har inte gett samma tydliga besked.
Sverigedemokraterna är ett främlingsfientligt parti som kan komma in både i Europaparlamentet och i riksdagen, kanske till och med i kommunfullmäktige på Gotland. Frågan är om vi tänker låta detta ske. Mitt svar är nej. Vilket är ditt?