Samma språk efter fyrtio år

Gotland2008-08-28 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Den tjugonde augusti 1968 kom ett telegram från politbyrån till Sovjets ambassadörer runt om i världen. De fick där reda på att inom några dagar skulle det bli "en gemensam insats av fem socialistiska länder för att hjälpa det tjeckoslovakiska folket att ge ett hårt slag mot kontrarevolutionen och försvara socialismens framsteg." Redan dagen efter startade den sovjetiska invasionen av Tjeckoslovakien.
1968 har romantiserats av både äldre och yngre generationer. Det var frihetens och vänsterns år. Folket gjorde sitt uppror mot överheten och kapitalismen. Med historiefacit i hand vet vi alla att friheten för de som då levde under kommunistiskt förtryck var långt borta.
Sovjet raserade drygt tjugo år efter invasionen och Kalla kriget tog slut. Men nu, ytterligare tjugo år senare är det återigen stridigheter om territorium kring forna Sovjetunionen. Ryssland må ha övergått till någon form av demokrati - men det är fortfarande en mycket liten skara som har makten.Och de strävar just nu efter kontroll även utanför det egna landets territorium.
Fyrtio år har gått. Det har aldrig funnits något romantiskt i Kremls maktanspråk.
Läs mer om