Välkommet stängningsbeslut

Foto: ADAM IHSE / TT

Ledare Gotlands Folkblad2015-04-30 05:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Två av Sveriges äldsta kärnkraftsreaktorer stängs. För alla som inte vill vara med och lämna livsfarligt avfall till kommande generationer i 100 000 år framöver är det ett välkommet besked. Det statliga bolaget Vattenfall har meddelat att det nu planerar för att reaktorerna 1 och 2 vid Ringhals kärnkraftverk utanför Varberg ska avvecklas någon gång mellan 2018 och 2020. Vattenfall äger merparten, Eon resten. Beslutet är fattat ”på affärsmässig grund” som det heter. Elpriset är för lågt, tycker Vattenfall, med beklagande. Vi elkunder och framförallt storkonsumenterna inom industrin instämmer knappast i det beklagandet. Men vi ser förstås på el-prislappen med något andra ögon.

Fast just elprisets betydelse tror inte folkpartiledaren Jan Björklund på. Stängningen av reaktorerna är regeringens fel, menar han, inte helt oväntat. Dessutom äventyras december-överenskommelsen, enligt FP-ledaren. Energin finns förvisso med som ett av de utpekade områdena för överenskommelser över blockgränserna. Men att det inte ska kunna förenas med ett enskilt företagsbeslut på affärsmässig grund verkar högst märkligt. En parlamentarisk energikommission är för övrigt redan utsedd. Med deltagande från FP.

Kanske är det helt andra beslut i företaget som gjort det mer sårbart för ekonomiska påfrestningar. Som bekant var det Vattenfall som stod för det som kommit att kallas Sveriges sämsta affär någonsin i och med köpet av Nuon. Ni vet, den där historien som dåvarande näringsministern och Centerledaren Maud Olofsson tyckte var så pinsam att hon tvärvägrade komma till KU och svara på frågor.

Om det här nu betyder att FP ansluter sig till den växande skaran moderater som vill riva upp decemberöverenskommelsen är svårt att veta. Partikamraten Sören Strand utskåpar i alla fall överenskommelsen i en bitvis obegriplig liberal kommentar i tisdagens GT. Att han förklarar riksdagen för en skyddad verkstad för välavlönade alliansföreträdare är i sig rätt roande. Men hur han får ihop det att inte behöva riskera majoritet med uppenbar risk att få igenom motioner med fel stöd får jag helt enkelt inte ihop. Hur som helst är han emot.

Men åter till kärnkraften. Miljöpartisterna som har problem med intern kritik fick i och med stängningsbeslutet av de fyrtio år gamla reaktorerna en välbehövlig andhämtningspaus. Det kostar på att regera. Den erfarenheten kommer på sikt att göra Miljöpartiet gott även om det svider idag. Det är lättare att sitta på läktaren men där vinner man inte matchen.

Sveriges folk tog ställning för avveckling av kärnkraften 1980. Det har inte precis gått fort sedan dess. Nu anar vi åtminstone ett nytt steg i avvecklingsprocessen.

”Miljöintressen, konsumenternas önskan om billig el och enkel affärslogik talar för en gångs skull samma språk”, skrev Ingvar Persson på Aftonbladets ledarsida i går. Det är bara att hålla med.

❑❑❑

I morgon firar arbetarrörelsen sin högtidsdag. Det lär bli i regn och rusk, åtminstone här på ön. Trots historiskt svårt parlamentariskt läge i riket och tuffa utmaningar lokalt finns mycket att glädjas åt och ännu mer att ta tag i. Och det går faktiskt utmärkt att visa framåtanda, solidaritet och samhörighet i regnrock också.