Det finns stora utmaningar för att vi ska klara framtidens vĂ€lfĂ€rd. Behoven Ă€r stora och bristen pĂ„ personal till vissa delar akut. PĂ„ sina hĂ„ll finns det tydliga brister i kvalitet. Men det Ă€r inte det som Socialdemokraterna koncentrerar sig pĂ„. IstĂ€llet vill de âstoppa vinsterna i vĂ€lfĂ€rdenâ. Vad de i verkligheten föreslĂ„r Ă€r ett stopp för en stor del av den vĂ€lfĂ€rd som vi har i Sverige i dag, inte minst inom hemtjĂ€nst och skola.
Socialdemokraterna och Miljöpartiet har efter pĂ„tryckningar frĂ„n VĂ€nsterpartiet lagt fram ett förslag som de hĂ€vdar ska stoppa vinster i vĂ€lfĂ€rden, i praktiken innebĂ€r det dock ett stopp för företag som leverantörer av den typ av vĂ€lfĂ€rd som omfattas av förslaget. Förslaget Ă€r nĂ€mligen utformat för att med precision slĂ„ mot företag som levererar tjĂ€nster. Dessa företag har inget stort kapital bundet i företaget i form av till exempel maskiner eller fastigheter: de hyr sina lokaler, leasar bilar och den stora kostnaden Ă€r löner som betalas ut varje mĂ„nad. Det betyder att de sĂ€llan har nĂ„got större âoperativt kapitalâ. I praktiken kommer det att betyda dödsstöten för till exempel hemtjĂ€nstföretag.
Den sjuksköterska som tröttnar pĂ„ att jobba inom den kommunala hemtjĂ€nsten och vĂ€ljer att starta eget med ett brinnande engagemang för sina kunder kommer i praktiken inte ha den möjligheten lĂ€ngre. Vem vĂ„gar lĂ„na till de första mĂ„nadslönerna, eftersom kommunen betalar i efterhand, och stĂ„ med hela risken om det inte skulle komma tillrĂ€ckligt med kunder? Om satsningen sedan lyckas fĂ„r man inte gĂ„ med rimlig vinst. Den vinst som i praktiken kommer att bli tillĂ„ten för mĂ„nga av företagen Ă€r ett prisbasbelopp â per Ă„r! Det motsvarar lönekostnaden för en eller högst tvĂ„ mĂ„nader för en heltidsanstĂ€lld och Ă€r inte mycket till marginal i en verksamhet dĂ€r intĂ€kter och kostnader Ă€r osĂ€kra.
Förslaget kommer att leda till en sÀmre vÀlfÀrd. MÄnga, inte minst Àldre, uppskattar att ha alternativ att vÀlja mellan. Det ger dem en egenmakt som Àr viktig. De Àr inte hÀnvisade till en enda utförare, kommunen, utan kan vÀlja nÄgon annan. Med regeringens förslag kommer de i praktiken bara ha kommunen att vÀlja pÄ.
Men det Àr inte bara kunderna eller brukarna som förlorar om regeringens förslag gÄr igenom i riksdagen. Personalen kommer att fÄ fÀrre arbetsgivare att vÀlja mellan. Den möjlighet som Àr sÄ viktig inte bara för att skapa goda villkor, utan ocksÄ för att ge den trygghet som vetskapen att det finns andra arbetsgivare ger.
Regeringen har lagt fram förslaget, men det kommer troligen att röstas ned i riksdagen. Men att Socialdemokraterna och Miljöpartiet drev frÄgan sÄ hÀr lÄngt och sÄ aggressivt bör vara en varning inför höstens val. Din röst i höstens val kan avgöra om du Àven i fortsÀttningen kommer att ha möjlighet att bestÀmma vem som ska ta hand om dig nÀr du blir gammal.