Anderssons avstickare
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Säkert är reaktionen på den här händelsen särskild stark för att statsminister Fredrik Reinfeldt var en av de utsatta. Och då inte bara med anledning av den brist på humorvärde som uppfattas av de flesta utan mer ur säkerhetsaspekt. För journalister kan det framöver säkerligen bli svårare att passera de spärrar som omger vår statsminister när det till och med kan börja spruta vatten ur en SVT-märkt mikrofon.
Jag håller helt med i det som Göran Greider skrev på sin s-märkta ledarsida i Dala-Demokraten i går:
Jag tycker faktiskt synd om Reinfeldt som utsattes för det där övergreppet. SvT har bett om ursäkt för vad det privata produktionsbolaget gjort. Alltid något. Det är mer än vad Jack Sparrow skulle ha gjort - han hade dragit svärdet och huggit av kabeln till maktens TV-kablar.