Centerns miljövänliga nytändning
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Profilen är vässad och distinkt borgerlig, vilket framgick vid centersamlingen och valupptakten i Stockholm i helgen. Borta är otydligheten och velandet som länge präglade partiet, illustrerat av 1990-talets snudd på självutplånande samarbete med socialdemokraterna och budskapet "nja" på partiets affischer. Dagens centerparti tar ivrigt tag i heta potatisar och missar inte ett tillfälle att rikta kritik mot socialdemokraterna.
Trots det ter sig stämningen av tillförsikt som präglar centerpartisterna aningen djärv. Opinionsmätningarna visar ju knappast någon gynnsam valvind för partiet. Men som Maud Olofssons kommenterade den saken tidigare under sommaren i samband med en utfrågning i Almedalen: den stora opinionsmätningen kommer i höst.
Så är det naturligtvis och centerns utmaning i valet är att nå bortom partiets kärnväljare på landsbygden och attrahera nya väljargrupper i städerna. Det är därför man numera sällan hör centerpartister prata om någon luddig eko-humanism som partiets ideologi och betydligt oftare hör att det är liberalismen som är partiets ledstjärna. Det är även därför veckoslutets konvent ägde rum mitt i Stockholm, inte direkt känt som ett centerfäste.
Fler i arbete
Valmanifestet, döpt till "Kontrakt för fler jobb, förnyad välfärd och god miljö", sammanfattar väl det nya centerpartiets prioriteringar - i den rangordningen. Det övergripande temat i partiets politiska utspel handlar ju om att få fler i arbete. Förvisso ingen unik fråga för centerpartiet eftersom det är den borgerliga alliansens signum. Men genom att lansera ungdomsavtal och det nya arbetsmarknadspolitiska program som utgör en tung del av valmanifestet lyckas centern ändå sticka ut som en orädd nytänkare. Förslagen om att löner och anställningsvillkor ska kunna anpassas till lokala förutsättningar och skattegynnad kompetensutveckling är intressanta. Däremot är det tyvärr lite väl optimistiskt att tro att det i dag finns förutsättningar för att parterna på arbetsmarknaden ska kunna enas om sådana förändringar.
Frågan är om inte centerns verkliga styrka ändå ligger i engagemanget för de gröna frågorna. Inom den borgerliga alliansen finns många goda idéer inom miljöpolitiken, men de hamnar alltför ofta i skymundan. Maud Olofsson och centerpartiet har däremot både synts och hörts och visat att det går att ompröva gamla dogmer. Genom att betona att tillväxt och energiförsörjning och god miljö inte står i konflikt med varandra och att miljöteknik är en spännande framtidsbransch avslöjar centern hur mossig och spretande socialdemokraternas och miljöpartiets miljöpolitik är. Och om någon tvivlar på miljöengagemanget hos till exempel moderaterna har ju Maud Olofsson ett trumfkort i det goda samarbetsklimat med givande och tagande som präglar den borgerliga alliansen.