Föräldraförsäkring visar på skillnader

Politik2011-08-22 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

En arbetsgrupp i Centern föreslår att partiet ska driva frågan om tvångsdelad föräldraförsäkring.

Den kandidat som just nu är favorit till att efterträda Maud Olofson, Annie Lööf, motsätter sig bestämt förslaget. Hon menar att det går stick i stäv med traditionell centerpolitik.

Samtidigt har hennes främsta motkandidat, Anna-Karin Hatt, skrivit en debattartikel i Aftonbladet (19 augusti) där hon delvis stöder förslaget. Hatt påpekar att tvångsdelad föräldraförsäkring bara är ett sätt att gå, men att det inte ska uteslutas. Hon vill se mer konkret jämställdhetspolitik. Det ska bli en del av den "varma" socialliberalism som Hatt vill ska särställa Centern i förhållande till de övriga allianspartierna. Till skillnad från Lööf tycker Hatt inte heller att förslaget strider mot traditionell centerideologi.

Kanske innebär frågan om föräldraförsäkringen att det äntligen kommer lite hetta i tävlan om vem som ska efterträda Maud Olofsson. Här finns nu en tydlig ideologisk skiljelinje. Lööf och Hatt tycks inte bara ha olika uppfattning om hur ökad jämställdhet kan uppnås. Utan också om hur Centerns ideologi ska tolkas.

Egentligen bör båda kandidaterna erkännas ha rätt. Anna-Karin Hatt har rätt så till vida att Centern alltid varit mer socialt progressiv än den klassiska liberalismen. Dessutom är det nog helt riktigt att Centern varit öppna för olika typer av politiska verktyg och sällan avfärdat förslag på rent ideologiska grunder.

Men samtidigt måste man hålla med Annie Lööf att tvångsdelad föräldraförsäkring inte låter som Centerpolitik. Åtgärden skulle ge en effekt på den statistiska skillnaden i utfall av mäns respektive kvinnors yrkesliv. Men samtidigt skulle det innebära att rätt till att fatta beslut om familjelivet på ett drastiskt sätt flyttas uppåt i samhället, och bort från personerna det egentligen berör.

Det skulle de flesta uppfatta som ett klart brott med själva kärnan i Centerns politiska tradition.

Förslaget om att partiet ska arbeta för delad föräldraförsäkring kommer att tas upp på partiets stämma i Åre i september. Det är också där som vi får veta vem som blir nästa partiledare.

I media har det resonerats åtskilligt kring vem av Hatt och Lööf som är bäst för alliansen. Svaret är att det knappast är någon skillnad.

Visst kan Lööf sägas vara mer högersinnad än Hatt. Men samtidigt var den senare en än av de personer som arbetade fram riktlinjerna för alliansen. Därtill är hon en stor Fälldin-romantiker vilket vi fått se prov på under hennes "Hatt-resa" runt i landet.

Valet mellan Lööf och Hatt avgör inte om huruvida Centern ska fortsätta vara ett borgerligt parti eller inte. Men det bestämmer var någonstans inom alliansen som partiet ska positionera sig. Hatt tycks vilja hamna vänster om folkpartiet, och Lööf mer åt höger. Vilken kandidat som är bäst på att vinna val genom att plocka väljare från vänsterblocket, verkar man dock ännu inte ha funderat närmare på i Centerrörelsen.