Förskolan blir allt bättre

Politik2006-06-22 06:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Den socialdemokratiska regeringen har de senaste åren satsat på att återuppbygga välfärden. Nu börjar resultaten märkas, inte bara på pappret utan också ute i verksamheten.
Den ekonomiska kris som Sverige gick igenom på 1990-talet sätter har länge satt sina spår i framförallt den offentliga sektorn.
När bromsarna slogs på var det många olika verksamheter som fick minskade resurser, som fick skära ned på personalen och som var tvungna att ge medborgarna en sämre välfärd. Sedan dess har mycket hänt.

Får råd med tandläkaren
Sveriges statsfinanser är idag bra, det finns pengar att satsa på angelägna reformer och vi behöver inte låna för att betala vår välfärd. Det är en fortsatt reformpolitik som socialdemokraterna går till val på.
Äntligen är det bland annat dags att fixa tandförsäkringen, kanske kan man under nästa mandatperiod faktiskt få råd att gå till tandläkaren även utan att vinna på lotto.
I den verksamhet som du och jag möter dagligen finns det många saker som talar om att det faktiskt går bra för Sverige och att pengarna satsas på välfärden. På förskolorna runt om i landet märker barn och personal en stor skillnad.

Mindre barngrupper
Gruppstorlekarna har minskat och personaltätheten ökat. Förskolan är en av de viktigaste verksamheter vi har, här arbetar våra barn mellan ett och sex år varje vardag.
Läroplanen för förskolan är omfattande och det är mycket som pedagogerna ska hinna med och ge barnen.
Barnen måste vara trygga på förskolan och barnens hela utveckling står i centrum. En bra förskoletid ger bra grunder för kommande skolgång och ofta underlättas inlärningen i skolan om barnen gått i förskolan.
2005 började regeringen ge ett särskilt kommunbidrag till förskolorna för att fler skulle anställas i verksamheten.
Mellan hösten 2004 och hösten 2005 hade barngrupperna i landet minskat, från 17,2 barn i genomsnitt till 17,0 barn.
I år och nästa år lägger regeringen dubbelt så mycket pengar, två miljarder kronor på att minska barngrupperna och öka personaltätheten.
Därmed kommer grupperna att minska ytterligare framöver och det behövs för att komma ned till 14,4 barn som det var i grupperna 1990.

Finns faror som lurar
Socialdemokraterna bygger välfärd och återuppbygger en god offentlig service. Det är bra för framtiden, men det finns faror som lurar runt om hörnet.
En borgerlig regering skulle inte göra de stora satsningarna på välfärden, en borgerlig regering skulle också se till att minska de riktade statsbidragen.