Gotland blåst av centern?
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
I den borgerliga regeringen är det centerpartiet som äger frågan. Det är ytterst näringsminister Maud Olofsson (c), som avgör om Gotland ska få sitt utlovade vindkraftcentrum. Eller om vi ska bli blåsta på det. Hittills har Maud Olofsson lagt avgörandet i den traditionella centerpartistiska långbänken. Men riksdagen har tack vare den gotländska riksdagsledamoten Christer Engelhardt (s) blivit tvungen att behandla frågan.
Han lämnade en motion där han krävde att ett vindkraftcentrum läggs på Gotland. Den motionen har nu behandlats i riksdagens näringsutskott. Då har den borgerliga majoriteten sagt nej till ett vindkraftcentrum på Gotland. Medan socialdemokraterna säger ja. Självklart.
Den 22 maj ska den centerpartistiska kommunledningen uppvakta näringsdepartementet om att Gotland ska få sitt utlovade vindkraftcentrum. Frågan är dock om de ens får träffa näringsminister Maud Olofsson själv. Eller om de får nöja sig med statssekreteraren eller en ännu lägre tjänsteman.
Det är uppenbart att Maud Olofsson av rena prestigeskäl inte vill uppfylla det löfte som Göran Persson givit till gotlänningarna. Även om detta svek mot Gotland kommer att drabba hennes partikamrater på Gotland hårt. Nu pågår istället ett allt mer fantasifullt dribbel för att hitta ett sätt att inte lägga det självklara vindkraftcentret på Gotland. Energimyndigheten i Eskilstuna vill ta hand om vindkraftcentrum. Det är säkert den undanmanöver som skapas för att Maud Olofsson ska slippa uppfylla Göran Perssons löfte till gotlänningarna.
Gotländska riksdagsledamoten Christer Engelhardt har agerat kraftfullt för att få fram ett beslut om att vindkraftcentrum ska ligga på Gotland. Det finns så många starka skäl till detta. Vad gör öns andre riksdagsledamoten Rolf K Nilsson (m)? Är ha belagd med munkavle och varför är han så passiv i denna fråga? Helt uppenbart struntar centerledaren och näringsministern Maud Olofsson i sina partikamraters uppvaktning. Om de borgerliga i riksdagen säger nej, kan vi då hoppas på att näringsminister Maud Olofsson säger ja till ett vindkraftcentrum på Gotland?