Mats Mening

Politik2005-07-30 06:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Såg häromdagen statistik över papperskonsumtionen i Europa och fick då bekräftat det jag länge misstänkt: Vi slösar rätt mycket med papper i Sverige. Vår årliga förbrukning är nämligen över 300 kg per person! Genomsnittet för Europa är omkring 200 kg.
Den dynamiske och framgångsrika IKEA-grundaren Ingvar Kamprad är känd för sin sparsamhet. När han besökte företagets kontor eller varuhus brukade han alltid påpeka för medarbetarna att de skulle använda båda sidorna på anteckningsbladen för att halvera pappersförbrukningen. Kanske var det för han tyckte att det var bättre att tillverka möbler än papper av skogen.
Men tanken att spara papper är god. När såg någon till exempel ett svenskt skolbarn teckna på baksidan av ett ritpapper? Själv skall jag försöka skärpa mig när det gäller anteckningsblocket.