Nya utmaningar ställer nya krav på ett gammalt parti

Katastrofen med den giftiga leran i Ungern är ett exempel på miljö- och klimathot som Socialdemokraterna måste förhålla sig till, tycker Wera Svensson.

Katastrofen med den giftiga leran i Ungern är ett exempel på miljö- och klimathot som Socialdemokraterna måste förhålla sig till, tycker Wera Svensson.

Foto: Bela Szandelszky

Politik2010-10-12 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Visst är det trist att verkligheten är så motspänstig. Hanna Westerén har nu fyra år på sig att få ihop den med den retorik hon så framgångsrikt drivit de sista fyra åren. Samma som kommunisterna kört i 100 år. Ett samhälle där alla har det bra är mycket lyckligare än ett med stora skillnader mellan människor. Vem säger emot det?

Nyckeln till paradiset
Jag gav flera exempel på hur det faktiskt går när man driver den politiken. Dem viftar Westerén bort. Men själv har hon inte ett enda exempel som visar att hennes politik fungerar i verkligheten. Har hon ensam av alla hittat nyckeln till paradiset?
Allt som Alliansen genomfört har inte varit bra. Allt som tidigare Socialdemokratiska regeringar genomfört har inte heller varit bra. Det påstods att fastighetsskatten tvingade fattiga änkor att sälja sina små stugor som råkade ligga vid havet. Det var inte sant. Det är inte heller sant att den svenska välfärden skulle ha raserats. Landets ekonomiska styrka har bevarats. Den är grunden för all välfärd.
Visst kan det nya rödgröna styret på Gotland höja skatten för att klara alla sina vallöften. Men nya pengar intecknas omedelbart av fackföreningarna till lönehöjningar. Både lärare och sjuksköterskor anser att de har alldeles för låga löner. För Håkan Ericsson är fackliga krav heliga. Intressant att se hur Westerén tacklar dem.
De offentliganställda kan kanske klara en kommunal skattehöjning. De har både fått stora skattesänkningar och rejäla lönehöjningar trots lågkonjunkturen. Men vad händer med företagen? Allt ekonomiskt mervärde skapas i företagen. Utan det finns inget att beskatta. Massor av svenska företag har flyttat till länder med lägre löner och lägre skatter. Vi behöver allt det företagande vi har på Gotland. Det håller inte att se dem som mjölkkor för välfärden.
Vi har olika partier därför att det finns olika idéer om hur ett bra samhälle skapas. Jag tror att Socialdemokratin har en bra grund att stå på. Men vi har utmaningar som våra föregångare inte visste något om.

Miljö och klimat
Miljöproblem och klimathot bekämpas inte genom att vi ständigt vill konsumera mer och mer. Solidariteten måste sträcka sig längre än till vår ö och vårt land. Vad hjälper det oss med den tjusigaste jämlikhet här om vi förlorar grundförutsättningarna för allt liv på jorden?