Oro eller trygghet för arbetslösa
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Jag tycker nog att Eva Bofride kan hyfsa språket lite och inte ta till överord som håna. Det tjänar ingen på, allra minst Eva Bofride själv.
Eva Bofride visar precis det som jag ville visa. Hon säger sig ha varit arbetslös en tid. Det måste ha varit under en Socialdemokratisk regering eller åtminstone under de borgerliga regeringar, som ännu inte hade genomfört de stora försämringarna av a-kassan, som regeringen Reinfeldt har gjort.
Jag har också varit arbetslös under en Socialdemokratisk regering och då kunde jag koncentrera mig på att söka nytt jobb, utan att behöva tänka på att a-kassedagarna kunde ta slut innan jag hade hittat ett jobb. Men nu när jag varit arbetslös under regeringen Reinfeldt var det helt annorlunda. Lägre ersättning och risk för utförsäkring gjorde att jag periodvis kände mig helt förlamad och värdelös och det hämmade mitt jobbsökande.
Det är det som Bofride inte kan sätta sig in i, och det är det som regeringen Reinfeldt totalt har missat. Det går bra att som Bofride raljera över att det bara är att söka jobb istället för att oroa sig, men verkligheten ser helt annorlunda ut.
Hungriga vargar jagar inte alltid bäst. Ibland är det bättre med trygghet i botten.