Riksdagen är ansvarig

Politik2010-12-08 04:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
På sätt och vis är kritiken som nu riktas mot utrikesdepartementet och justitiedepartementet, och i förlängningen regeringen, orättvis. När USA begärde ett formellt samarbete gällande utbyte av personuppgifter länderna emellan ska tjänstemän vid justitiedepartementet ha avrått från detta eftersom det var politiskt känsligt. Bättre då att fortsätta som förr, det vill säga på en informell nivå, menade man. Allt enligt nya dokument som släppts från Wikileaks.
Men det svenska informationsutbytet är redan reglerat, om än inte på det sätt som man skulle kunna tro eller hoppas på. För den som läser gällande lagstiftning framgår det tydligt att riksdagen i princip har gett carte blanche till regeringen och dess myndigheter - gör vad ni vill så länge det känns befogat. Detta gäller Must, FRA men i praktiken också Säpo.
Det är värt att komma ihåg när justitieminister Beatrice Ask kritiseras hårt för att hennes departement sagt nej till formella avtal för att undvika insyn. Riksdagens bristande kontrollmöjligheter löses varken av en sanningskommission, som Vänsterpartiet föreslår, eller med en KU-anmälan, som riksdagsledamoten Maria Ferm (MP) snabbt lämnade in. Det är ju riksdagen själv, genom lagstiftning, som avhänt sig möjligheten till insyn.
Regeringen inbjuder till kritik, den som inte vill spela med öppna kort har ofta något att dölja. Men den som på allvar är upprörd över att personuppgifter kan överlämnas till andra länder borde rikta in sig på riksdagen. Det är där som lagarna stiftas. Det är där som verksamheten ytterst regleras.