Återigen har moderaterna framfört att ett femte jobbskatteavdrag är på väg. Alltså mer av samma gamla medicin. Skattesänkningen ska bota den onda arbetslösheten och räcker inte det så sänker vi skatten lite till. Och så ännu lite till eftersom den fula arbetslösheten fortsätter att envisas.
Enligt planerna ska det införas en femte skattesänkning någon gång under den här mandatperioden och en sjätte under nästa mandatperiod, om Alliansen vinner valet 2014.
Jag har fått ta del av fyra jobbskatteavdrag nu. Det var för all del trevligt med mer pengar på kontot. Fast jag får nog erkänna att inte fick de mig att arbeta mer. Avdragen har förstås gjort livet lättare för många. Men jag känner också en del som rentav började planera för att gå ner i arbetstid när de fick mer kvar av lönen. Det är säkert bra för dem men så mycket arbetslinje blir det ju inte.
Samtidigt har det blivit färre högskoleplatser alltmedan näringslivet inte kan expandera på grund av att det fattas utbildat folk. ”Tyvärr dämpas ökningen antagligen något av att företagen uppger svårigheter med att hitta rätt kompetens”, skriver Anders Thomasson i Svenskt Näringsliv om det gotländska läget just nu.
Tusentals, kanske hundratusen slutar eller går ner i arbetstid för att ta hand om anhöriga när äldreomsorgen inte räcker till. Det känns inte som särskilt mycket arbetslinje det heller.
Arbetslöshetskassans försämring får till följd att arbetslöshetens kostnader övervältras från staten till kommunerna som har det dagliga ansvaret för vård, skola och omsorg. Där skulle en förstärkning omedelbart leda till fler jobb. I stället har de fyra svenska storbankerna fått mer än 4 000 miljoner i skattesänkning.
Jag hoppas att Socialdemokraterna överhuvudtaget inte funderar på att det kan bli nödvändigt att stå kvar vid de jobbskatteavdrag som regeringen hinner genomföra före nästa val. Plånboken är inte enda som styr. Jag tror nämligen inte att jag är ensam om att säga ungefär så här:
Tack för erbjudandet om lägre skatt men använd hellre pengarna till äldreomsorgen så friheten ökar för våra äldsta, till utbildning så de unga kan få jobb och till förskola så att barn på väg att få problem kan fångas upp tidigt.