Tillväxt kräver tuff politik

Politiskt styrd tillväxt. Hållbar tillväxt kräver elbilar och mycket annat.

Politiskt styrd tillväxt. Hållbar tillväxt kräver elbilar och mycket annat.

Foto: PONTUS LUNDAHL / TT

Politik2016-01-13 05:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Även om vi är överens om mycket, verkar jag vara något mer optimistisk om möjligheterna till en hållbar tillväxt, än Elin Bååth och Feministiskt initiativ. Det verkar som vi är helt överens om kritiken av hur det blir med en ohämmad kapitalism och marknadsstyrning. Stater, fackföreningar och andra motvikter måste till för att reglera kapitalismen.

Jag är reformist och tror att det går att reglera kapitalismen, sätta gränser för dess sätt att fungera och stänga den ute från områden där den inte är det bästa alternativet, exempelvis inom välfärdssektorn. Marknaden är en dålig herre, men en bra tjänare.

Sedan 1980-talet har de nyliberala idéerna fått styra inte bara högerpartier, utan också negativt påverkat exempelvis Socialdemokraterna i Sverige och i Europa. Det har inte haft någon bra inverkan på en hållbar tillväxt. De negativa effekterna beskriver Elin Bååth bra i sitt inlägg.

Likaså är vi tydligen överens om att politiken, demokratin måste se till att det blir en bättre fördelning av de vinster som uppstår av marknadens sätt att fungera.

Sedan 1980-talet har andelen lön jämfört med företagens vinst, minskat rejält. Det är därför som antalet rika och mycket rika har ökat och att klyftorna har ökat så radialt. Marx koncentrationsteori om kapitalismen har slagit in!

Vi har haft en av nyliberalismen påverkad socialdemokrati och sedan under åtta år en borglig skattesänkarregering. Det har gjort att kommunerna idag går på knäna ekonomiskt, medan antalet rika ökar för varje dag och det finns gott om pengar till privat konsumtion, men inte till den mycket viktigare vård, skola och omsorg.

När Göran Persson blev statsminister drev han i början det politiska projektet Det gröna folkhemmet. Genom att ställa miljömässiga krav skulle det sporra näringslivet till nya produkter, som skulle bli världsledande. Miljökraven skulle leda till ett tillväxtsprång, trodde Göran Persson. Men hela detta projekt rann ut i sanden, när budgetsaneringen efter regeringen Bildt måste klaras av.

Regionens miljö- och energiplan är ambitiös och vill göra Gotland fossilenergifritt. Det innebär att vi bara ska ha el- eller biogasdrivna fordon. För det krävs satsning på biogas, vindkraft och framför allt solenergi.

En annan väg till hållbar tillväxt är att satsa på Blue economy. Det vill säga att ta vara på det avfall som dagens olika produktioner ger och använda det till råvara i ny produktion.

Det är särskilt lämpat för livsmedelssektorn och något som Grönt Centrum på Lövsta tillsammans med Campus Gotland borde storsatsa på. De borde utveckla den kunskapen och skapa gröna jobb och hållbar tillväxt.

I Region Gotland behövs en aktiv personalpolitik, som ger de anställda inflytande och möjlighet att utforma sitt jobb på bästa sätt. Tillsammans.

Om personalen känner att de behövs, lyssnas på och kan påverka sitt arbete i smått och stort, då bidrar det till hållbar tillväxt inom regionens välfärdsproduktion.

Det blir inte hållbar tillväxt bara för att man säger det. Vill man ha hållbar tillväxt måste det till genomtänkta tuffa politiska beslut. I Region Gotland, men också i riksdagen och i EU.