Vem får mest makt?
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Vi vet nu också vilka 71 gotlänningar som är ordinarie ledamöter i Gotlands högsta beslutande organ, det folkvalda kommunfullmäktige. Valresultatet innebär inga överraskningar vad gäller kryssningar som förändrar. Alla enligt partiernas valsedlar har kommit in i förhållande till partiernas röstetal. Men kryssen har ändrat ordningen i några fall. Det viktigaste och mesta avgörande är väl att trots att Eva Nypelius stod först på kommunvalsedeln, så kryssades Lars Thomsson upp som etta av centerväljarna.
När Lars Thomsson nu misslyckats att komma till riksdagen, vill han då bli högste politiske ledare på Gotland? Kommer han att i kraft av sin stora krysseger över Eva Nypelius kräva att det blir han och inte Eva Nypelius som blir kommunstyrelsens ordförande och alltså regeringschef på Gotland? Väljarna anser tydligen att han är starkare som kommunpolitiker än Eva Nypelius. Vill Lars Thomsson bli kommunalråd och leda kommunen, eller överlåter han det åt Eva Nypelius och själv tar en ordförandepost i exempelvis tekniska nämnden istället? Detta blir väl den tuffaste maktstriden, som främst avgörs inom centerpartiet.
Eftersom de borgerliga med största sannolikhet kommer att köra över folkpartiets populistiska krav att avskaffa oppositionsrådet, så vill nog folkpartiet ha minst en ordförandepost åt sin främste, Mats-Ola Rödén. Han kan ju inte som gammal misslyckad förvaltningschef för socialförvaltningen bli ordförande i social- och omsorgsnämnden. Men kanske i kultur- och fritidsnämnden. Fast den vill ju folkpartiet avskaffa, men det kanske går att glömma för en ordförandepost.
De borgerliga vill ju minska antalet kommunalråd till sannolikt tre. Kommunstyrelsens ordförande, och sedan behövs väl en för sjukvården och social- och äldreomsorgen och så en för barn och utbildningsnämnden. Centern som största borgerliga parti kräver säkert två kommunalråd och moderaterna får ett. Om Lars Thomsson blir kommunstyrelsens ordförande är det troligt att Eva Nypelius åter igen blir ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Och sedan kan den av Rolf K Nilsson utkryssade riksdagskandidaten Lena Celion (m) återigen bli kommunalråd för sjukvården och äldreomsorgen. Det finns en del knepigheter att lösa för de borgerliga. Ett säkert tips är nog att moderaten Inger Harlevi blir kommunfullmäktiges ordförande igen.
Sedan har socialdemokraterna den delikata uppgiften att utse ett oppositionsråd. Det mest sannolika är att det blir Björn Jansson. Ingen kommer nog att på allvar föreslå Hans-Erik Svensson för att han fick många kryss. Röstmässigt så fick ju Visbylistans förstanamn Hanna Nyman både fler röster och nästan lika många kryss. För socialdemokraterna gäller det att välja ett oppositionsråd, som kan leda en konstruktiv men offensiv oppositionspolitik, som gör det självklart att det blir maktskifte vid nästa val.